Tığ İşi Yazlık Çiçekli File Çanta Yapımı

Tığ İşi Yazlık Çiçekli File Çanta Yapımı
Tığ İşi Yazlık Çiçekli File Çanta Yapımı

Yazlık yeni örgü projeleri ile örgü örmeye ara vermeden devam ediyoruz. Bu sefer de kalın pamuklu bir makrome ipinden yapılan yazlık çilek motifli file çanta örüyoruz. Şablonu da mevcut olan tığ işi file çanta örneğinin ayrıca videosunu da bu yazımda bulacaksınız. Yazın plajda plaj çantası ya da pazarda pazar çantası olarak kullanabileceğiniz harika bir örgü çantaya sahip olacaksınız.

Normal makrome ipleri haricinde kağıt iplikler de kullanabilirsiniz. Biraz kalın koton ipliklerle de örebilirsiniz. Ancak örnek yazlık file çanta yapımında simli kalın makrome ipler kullanılmıştır. 2 çile yün gitmiştir. Bunun haricinde örgü çanta 4,5 numara tığ ile örülmüştür.

Yazlık Çilekli File Tığ İşi Çanta Nasıl Örülür?

Şablonda görülen motifin aynısından iki adet örülmüştür. Her bir parça göbek kısmından başlanıp ardından artırma yapılarak ilerlenmiş ve sonunda fileli kısmı da yapılarak bitirilmiştir. Eğer istenirse iki örgü parçası birleştirildikten sonra elde kullanmak için kısa bir sap şablondaki gibi kısa bir sap örülebilir. Ancak bu örnek anlatımda omuzda taşımak adına uzun bir sap tasarlanmıştır.

Yazlık Çiçekli File Çanta Yapımı
Yazlık Çiçekli File Çanta Yapımı

Motifin orta kısmı için sihirli halka yapılmıştır. Halka içerisine 16 adet ikili tırabzan yapılmıştır. İkinci sırasında diyagramdaki 8 yaprağın yapılmasını sağlayacak olan yuvalar hazırlanmıştır. Bunlardan dördü kare şeklinde oluşturulmuş, diğerlerinde ise aralardaki yapraklar örülmüştür. Bunun için ilk önce aralarda 3 zincir olmak kaydıyla 6 zincirli 8 adet “V” yapılmıştır. Ardından bu yuvaların içine 5 adet ikili tırabzan çalışılmıştır. İleriki turlarda tırabzan sayılarında artırma ve sonrasında eksiltme yaparak yapraklar oluşturulmuştur.

Yaprakların çevresindeki fileli yapı da zincirlerle bir ağ oluşturarak işlenerek çilekli file çantanın iki parçası tamamlanmıştır. Son olarak iki parça birleştirilmiş ve omuz askısı da tırabzanlarla örülerek tığ işi örgü file çanta kullanıma hazır hale getirilmiştir.

Anlatımlı Yazlık Tığ İşi Çilekli File Çanta Videosu

Yukarıda anlatılanların uygulamalı bir şekilde yapılışına aşağıda paylaştığım youtube videosundan erişebilirsiniz. Gerekli püf noktalarını bu şekilde daha iyi kavrayabilir ve bu güzel tığ işi askılı çantayı sizler de kolaylıkla örebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı