Tığ İşi Yazlık Çiçekli Çanta Yapımı

Yazlık Çiçekli Çanta Yapımı
Yazlık Çiçekli Çanta Yapımı

Yazın habercisi baharın son ayına girmiş bulunuyoruz ve el işlerimiz genellikle tığa kaymış durumda. Bunun en iyi örnekleri de tığ işi örgü çantalar. Daha önceden size anlatımlı file çanta yapımını paylaşmıştım. Şimdi de kağıt ipten yapılan yazlık tığ işi çiçekli çanta yapımını paylaşıyorum. Bu örgü çanta modelini günlük kullanım haricinde bir plaj çantası olarak da kullanabilirsiniz.

Yazlık örgü çanta 4 parçadan oluşmaktadır. Ön ve arkası için 2 yuvarlak motifli bir parça örülmüştür. Bu iki parçayı birleştirmek ve bir taban oluşturmak için bir taban parçası da yapılmıştır. Saplar için de benzer bir parça oluşturulduktan sonra birleştirme işlemine geçilmiştir.

Yapımı için 300 gr kadar kağıt ip ile 3,5 numara tığ kullanılmıştır. Bu tarz kağıt ipten çanta modelleri için mutlaka büyük tığ numaraları seçilmelidir. Sert olmaması ve çantanın daha rahat kullanılması için bu önemlidir.

Kağıt İpten Tığ İşi Çiçekli Çanta Yapımı

Önce taban dikdörtgen bir şekilde örülmüştür. Taban bir sırada 15 tane üçlü tırabzan olacak şekilde 42 sıradan oluşmuştur. 20 zincir çekilip üzerine 15 tırabzan yapılarak ilerlenmiştir. Gidip gelmek suretiyle örülerek tamamlanmıştır.

Tığ İşi Yazlık Çiçekli Çanta Yapımı
Tığ İşi Yazlık Çiçekli Çanta Yapımı

Çantanın ön ve arka kısımlarını oluşturan yuvarlak parçalarda ana motif çalışılmıştır. Ortadan başlanmıştır. İlk önce bir sihirli halka yapılıp içi üçlü tırabzanlarla doldurulmuştur. Bir sonraki sırada arada 2 zincir olacak şekilde ikili tırabzanlar çalışılmıştır. Sonra 2 sıra kutucuklar yapılmıştır. Kutucuklardan sonra istiridye ya da midye modeli denilen örgü modeli çalışılmıştır. Sonra yine 2 sıra kutucuk çalışılmış ve sık iğneli bir sıra ile çantanın önle arka parçaları bitirilmiştir.

Saplar da taban parçası gibi örülmüştür. Sadece sayılarda değişiklik bulunmaktadır. 11 zincir üzerine 6 tane üçlü tırabzanla yapılmıştır. Ara boşluklar verilerek ilerlenmiştir ve toplamda 33 sıra örülmüştür.

Hazırlanan parçalar üçlü tırabzanlarla birleştirilmiştir. Birleştirilirken de 7 tırabzandan oluşan yelpaze motifleri kenar süsü olarak kullanılmıştır. Bu aynı zamanda çantaya ismini veren çiçek şeklini almasını sağlamıştır. Saplarda çanta gövdesine dikilerek çiçekli tığ işi çanta yapımı sonuçlandırılmıştır.

Anlatımlı Yazlık Çiçekli Çanta Modeli Videosu

Tüm parçaların nasıl örüleceği, hangi tığ işi tekniklerin kullanılacağı ve birleştirme işlemleri aşağıdaki videosunda ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Videoyu izleyerek yaz için örgü çantanızı şimdiden hazırlamaya başlayınız.

Kaynak: https://youtu.be/BziR6fq2bwo (KadınlarBilircom)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı