Tığ İşi Yazlık Bluz Modeli

Tığ İşi Yazlık Bluz Modeli
Tığ İşi Yazlık Bluz Modeli

Bu yaz trend olacak modellerden biri de örgü bluz modelleridir. Tığla işlenen bluzlarla ilgili son zamanlarda oldukça model ortaya çıkmıştır. Yapımı kolay tığ işi yazlık bluz da bunlardan biridir. Aynı bir önceki konumda yer verdiğim bluz çam ağacı örgü modeli gibi güzel bir örneğe sahiptir.

Bu yazlık bluz için 3,5 yumak merserize bir iplik kullanılmıştır. 3 numara tığla örülen bu bluz 38-40 bedene uygun olarak tasarlanmıştır. Eliniz sıkıysa 3,5 numara tığ da kullanılabilir. Bluzun örüldükten sonra dökümlü görünmesi için kullandığınız tığ numarası önemlidir. Yakadan başlamalı yarım kolludur. Yarım kollu diğer bir model olan tığ işi yarım kollu yazlık hırka modelini de incelemenizi öneririm.

Görüldüğü gibi bu tip örgü bluzlar tığla örülmektedir. Eğer şişle örülen bir örnek arıyorsanız anlatımlı mevsimlik hırka yapımına bir göz atmalısınız.

Tığ İşi Yazlık Bluz Yapımı

Örgü bluz yapımına omuz kısmından başlanmış ve aşağıya etek kısmına inilmiştir. Bluz için örülen model ise 4 sırada bir tekrarlanmaktadır. Tırabzanlar ve ağ kısımları örgü desenini oluşturan kısımlardır.

Kolay Yazlık Bluz Şema
Kolay Yazlık Bluz Şema

Örneğe tırabzanlı kısımlardan başlanmış ve tırabzanlar üçerli gruplar halinde kurgulanmıştır. Omuz ve kol için 36 adet tırabzanlı sıradan oluşan ağlı 4 sıra örnek model örülmüştür. Kol evi kesilip gövde kısmı için aynı modelden 6 sıra yapılmıştır. Gövde için üçerli grup tırabzan sayısı 28’dir.

Yazlık örgü bluz ön ve arka olmak üzere 2 parça aynı şekilde örüldükten sonra gövde kısmı yanlardan birleştirilmiştir. Kol üstünde omuz kısmı oluşturularak bu güzel bluz bitirilmiştir.

Örneğin kurulumuna zincir örmek istediğiniz beden ölçüsünde zincir atılarak başlanmıştır. Örgü modelinin ilk sırası yan yana sıralanmış 3 adet üçlü tırabzan gruplarından oluşturulmuştur. Sonraki sırada 6 zincirli köprüler yapılmıştır. Üçüncü sırada köprüler üzerine V modeller örülmüştür. Örneğin son sırasında ise V’ler içine yine V örülerek kurulum tamamlanmıştır.

Kolay Yazlık Bluz Modeli
Kolay Yazlık Bluz Modeli

Anlatımlı Yazlık Bluz Modeli Videosu

Örneğin kurulumu ve kol evinin kesimi aşağıdaki videosunda detaylı olarak anlatılmıştır. Videodan istediğiniz beden boyunda eksiltme ya da artırma yaparak kendi yazlık bluzunu örebilirsiniz. Askılı  bir badi ile bu bluzu yazın kullanabileceğiniz gibi kışın da giyebilirsiniz.

Kaynak: https://youtu.be/oUJGOfu65i8 (atolyehobi)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı