Tığ İşi Yatay Fıstık Şeritli Kolay Bere Modeli Yapımı

Tığ İşi Yatay Fıstık Şeritli Kolay Bere Modeli
Tığ İşi Yatay Fıstık Şeritli Kolay Bere Modeli

Alttan değil yandan başlamalı, üzerinde ara ara yatay çift fıstıklı şeritlerin bulunduğu yeni bir örgü bere çalışması ile kışlık örgü anlatımlarına devam ediyoruz.

Yandan başlanarak örülen bu yeni yatay şeritli fıstıklı bere modeli kalın bir iple örülüyor. Fıstıkların daha belirgin olması için. Bu yüzden bu anlatımda simli şal ipi iki kat yapılarak kullanılmış. Ayrıca bu bere 5 numara tığ ile yapılıyor.

Fıstık Şeritli Kolay Bere Örneği Nasıl Örülüyor?

Örnek bere anlatımında bereye 45 zincir çekilerek başlanıyor. Bu 45 zincir berenin genişliği değil yüksekliğini ifade ediyor. Yanlamasına örüldüğü için.

Berenin lastiği için 10 tane yarım tırabzan örülüyor. Zincirin geri kalan kısmına da berenin örneği kuruluyor. Örnek iki 4 dolamalı iki fıstıklardan ve aralarına da çekilen ikili ve yarım tırabzanlardan oluşuyor. Son 5 zincirin içine de berenin tepesi için sık iğne yapılıyor.

Tığ İşi Yatay Fıstık Şeritli Kolay Bere Örneği Yapımı
Tığ İşi Yatay Fıstık Şeritli Kolay Bere Örneği Yapımı

Bu ilk sıra zincirler üzerine kurulduktan sonra devamındaki sıralarda ne görünüyorsa o örülerek fıstık şeritli bere modeli genişliyor.

Fıstıklar 4 dolamalı olarak çalışıyor. Bere tamamlandığında toplamda 4 şerit ikili fıstık örülmüş oluyor.

Tığ İşi Yatay Fıstık Şeritli Kolay Bere Örneği
Tığ İşi Yatay Fıstık Şeritli Kolay Bere Örneği

İstenilen bere genişliğine ulaşılınca oluşan dikdörtgen örgü parçası tepe noktasından başlanarak yün iğnesiyle birleştiriliyor.

Tığ işi şerit fıstıklı bere modeli ayrıntılı bir şekilde aşağıdaki yapım videosunda detaylı bir şekilde anlatılıyor.

Kaynak: https://youtu.be/1xf9yvqBOIw (Crochet Örgü Atölyesi)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı