Tığ İşi Yapraklı Boyunluk Yapımı

Tığ İşi Yapraklı Boyunluk Yapımı
Tığ İşi Yapraklı Boyunluk Yapımı

İki taraflı kullanılabilen ve son derece şık yapraklı örgü boyunluk yapımı için hazırlanan bir video paylaşıyorum. Uçlarda kullanılan yapraklardan ismini almış bu boyunluk modelini sizler de örmek isteyeceksiniz.

Bu boyunluk yaprakları hem iki taraflı ve hem de 3 boyutlu bir görünüme sahiptir. Gövde kısmında uygulanan tığ işi çalışma adeta bir yalancı Selanik örgü modelini andırmaktadır. İster kalın isterseniz de ince iplerle çalışılabilir. Renk olarak da düz renk ya da ebrulu renkli ipler tercih edilebilir. Videolu örgü boyunluk yapımı anlatımında 1 yumak Vogue marka ihraç fazlası iplik kullanılmıştır. Ayrıca bu iplere uygun tığ olarak da 3 numara tığ tercihi yapılmıştır.

Tığ İşi Yapraklı Boyunluk Modeli
Tığ İşi Yapraklı Boyunluk Modeli

Yapraklı boyunluk kurulumu 15 tane zincir çekilerek başlatılmıştır. Bir sonraki sırada da her zincire ikili tırabzanlar örerek boyunluğun kurulumu tamamlanmıştır. Ardından 15 sıra ön dişler ve arka dişler örgü teknikleri çalışılmıştır. Elde edilen örgü parçasının iki ucu 15 zincirle birleştirilmiştir. Zincirlerle oluşan 15 adet gözenekte 38 tane ikili tırabzan oluşana kadar örme işlemine devam edilmiştir. Sıranın bitimine farbelalı bir görünüm elde edilmiştir.

Ardından boyunluk gövde kısmının çalışması için de 2-2 lastik örgüde olduğu 40 sıra 2 ön diş 2 arka diş çalışılmıştır. Devamında örgü boyunluğun diğer ucunda kalacak olan 3 boyutlu yaprak çalışmasına geçilmiştir. Bu çalışmada bittikten sonra yaprağı boyunluğun diğer ucunda bulunan halkanın içinden geçirerek güle güle kullanabilirsiniz.

Tığ İşi Ucu Yaprak Motifli Örgü Boyunluk Yapım Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı