Tığ İşi Yaprak Arası Çiçekler Oya Modeli

Tığ İşi Yaprak Arası Çiçekler Oya Modeli
Tığ İşi Yaprak Arası Çiçekler Oya Modeli

Oldukça istek alan bir oya modeli yapımını daha sizlerin beğenisine sunuyorum. Rengarenk bir görünümü bulunan bu oya tığ işi yaprak arası çiçekler oya modeli olarak isimlendirilmiş. Yapımı çok kolay bir yazma kenarı modeli olarak karşımıza çıkıyor. Videosundan da yararlanarak hiç zorlanmadan yapacağınıza eminim.

Oyayı yakından incelediğimizde iki sıradan oluşan basit bir model olduğunu görüyoruz. Ancak kullanılan renkler ve motifler ile yine de güzel bir görüntü sergiliyor. Tığ batısı haricinde 2 sıradan oluştuğunu söyleyebilirim. İlk sıra yeşil renkle işlenmiş gözenekli bir yapıdadır ve yapraklı olarak işlenmiş bir motife sahiptir. İkinci sırada ise bizleri sarı ve mor renklerin bir arada uyumlu kullanılması sonucu oluşan üç yapraklı çiçekler karşılıyor.

Yaprak Arası Çiçekler Tığ Oyası Yapımı

İlk sıra yeşil oya ipi ile örülmüştür. İp tığ batısına sabitlendikten sonra 5 tane zincir çekilmiştir.  Başına iki dolayıp iki tığ batısı atlayıp üçüncüye kapatılmıştır. Bir dörtlü tırabzan ile yukarı çıkılmış ve 4 zincir çekilip çıkılan tırabzanın arasına kapatılmıştır. Devamında aynı tırabzanın kalan kısmına 6 tane sık iğnesi yapılarak aşağıya inilmiştir. Tekrar 5 zincir çekip üçüncü tığ batısında kapatılarak dörtlü tırabzanla yukarı çıkılmıştır.

Yaprak Arası Çiçekler Tığ Oyası Yapımı
Yaprak Arası Çiçekler Tığ Oyası Yapımı

Tepesine 7 zincir çekip dönerek ilk tırabzanın tepesindeki pimpiriğe kapatılmıştır.  Daha sonra bu 7 zincir içerisine çekilen tırabzanlarda artırma ve eksiltme yaparak yaprak örülmüştür. Son çekilen tırabzanın içine 4 zincir çekip 5 tane sık iğnesi yapılmıştır. Devamında gelen yuvaya sık iğnesi ile geçilmiştir. Beş zincir çekilip bir sonraki yuvaya kapatılmıştır. Yuvanın kalan kısmına da 6 sık iğnesi yapılarak tığ batısına inilmiştir.

İkinci sırada renkli ipe geçilmiştir ve ilk sıradaki yaprağın 5 zincirli yuvasına sabitlenerek işe başlanmıştır. Üç zincir çekilip aynı yuvaya kapatıldıktan sonra 6 tane üçlü tırabzan yapılmıştır. Dokuz zincir çekilerek dönülmüş ve ilk tırabzan tepesine zincir kapatılmıştır. Üç zincir çekilerek tekrar dönülmüş ve 9 zincirli yuva içine üçlü tırabzanlardan oluşan 3 tane yaprak yapılmıştır.

Anlatımlı Yaprak Arası Çiçekler Tığ Oyası Modeli Videosu

Eğer yukarıdaki anlatım yeterli gelmedi ise aşağıdaki anlatımlı videosundan izleyerek de bu güzel ve sade tığ oya örneğini öğrenebilirsiniz.

Kaynak: https://youtu.be/LfC5K1o6uig

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı