Tığ İşi Yalancı Mekik Oyası Yapımı

Tığ İşi Yalancı Mekik Oyası Yapımı
Tığ İşi Yalancı Mekik Oyası Yapımı

Aslında bir mekik gibi bir görüntü veren ama aslında bir mekik oyası olmayan yeni bir tığ oyası modelidir. Bu aynı zamanda ne bir firkete oyası ne de iğne oyasıdır. Bu yüzden ismine yalancı mekik oyası adı verilmiştir.

Basit tığ oyaları arasında yer almaktadır. Bu mekik oyası görünümünü kazandıran da yapımında kullanılan örümceklerdir. Fazla zaman almayan yazma kenarlarınıza çabucak işleyebileceğiniz güzel tığ oyası modellerinden biridir.

Tığla işlenen yalancı mekik oyası örneği, tığ batısı haricinde 2 sıradan oluşmuştur. Tığ batısının üzerindeki ilk sıra tığ batısı ile aynı renkte yapılmıştır. İkinci sırada ise ana motifler oldukça renkli bir görüntü sergilemektedir.

Yalancı Mekik Oyası Yapımı
Yalancı Mekik Oyası Yapımı

İlk sıraya sırasıyla örümcek, 5 zincirli bir yuva, örümcek yapıp beşinci tığ batısına kapatılarak başlanmıştır. 5 zincirli yuvalar ikinci sıradaki mekik oyaları için zemin oluşturacaktır. Bu ilk sırada örümcekler arasına da tırabzan ve sık iğne kullanarak yapraklar yerleştirilmiştir.

İkinci sırada ip değişimine gidilmiş ve yalancı mekik tığ oya modeli yapımına geçilmiştir. Yukarıda belirttiğim gibi 5 zincirli yuvalara çok küçük örümcekler yapıp kapatılarak işe başlanmıştır. Bu işlem toplamda 8 kez tekrarlanmıştır. Ardından örümceklerin ön tarafa bakan tek kanatları tığ yardımı ile çekip uzatılarak yalancı mekik oyası tamamlanmıştır.

Kaynak: https://youtu.be/47MELSSamgc

Anlatımlı Yalancı Mekik Oyası Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı