Tığ İşi Uzun İlmekli Kabuk Örgü Modeli

Uzun İlmekli Kabuk Örgü Modeli
Uzun İlmekli Kabuk Örgü Modeli

Yeni bir tığ işi kabuk örneği anlatımını sizlerle paylaşıyorum. Diğer kabuk desenlerinden farklı bir örülüş tekniğine sahip. Yapılış esnasında uzun ilmekler oluşturulmakta ve sonrasında bu ilmeklerin içerisinden ilmek geçirilerek sık iğne örülmektedir. Bu uzun ilmek oluşturma ile ilgili anlatım videosunu da sizlerle paylaşıyor olacağım.

Bu tığ işi uzun ilmekli örgü örneği ile çok güzel örgü atkılar, şallar ve bebek battaniyeleri örülebilir. Ayrıca bu kabuk deseni ile harika örgü bebek hırka ve yelekleri de örebilirsiniz.

Kullanılan Tığ Teknikleri:

  • Zincir
  • Sık iğne
  • İkili tırabzan
  • Tırabzan
  • Üçlü tırabzan
  • Uzun ilmek – Üstte 4 sık iğne ile birlikte uzun ilmek örmek

Uzun İlmeklerin Videolu Anlatımı:

Örnek toplam 6 sıradan oluşmaktadır. Üç ve altıncı sıralar arasını istenilen uzunluğa gelene kadar tekrarlamalısınız. Bu tığ işi örgü örneğinde kurulum 21 ve katları +1 ilmek olacak şekilde zincir çekilerek yapılmaktadır.

Kurulumu yaptıktan sonra tek tek sıraların anlatımına geçebiliriz.

Sıra 1: Bir zincir atlanır. *Sonraki zincirin içine 1 sık iğne yapılır ve 4 zincir çekilir. 3 zincir atlanır ve sonraki zincirin içine 1 sık iğne yapılır. 2 zincir çekilir, 2 zincir atlanır ve sonraki zincirin içine 1 sık iğne yapılır. Sonrakinin içine 1 tırabzan, sonraki 4 zincirin içine 1 ikili tırabzan, sonraki zincirin içine tırabzan ve sonraki zincirin içine sık iğne yapılır. 2 zincir çekilir ve 2 zincir atlanır. Sonrakinin içine sık iğne yapılır, 4 zincir çekilir ve 3 zincir atlanır.* Son zincirin içine 1 sık iğne yapılır ve dönülür.

Uzun İlmekli Kabuk Örgü Modeli Sıra 1
Uzun İlmekli Kabuk Örgü Modeli Sıra 1

Sıra 2: 5 zincir oluşturulur. *4 zincirin sonraki boşluğunun içine 1 sık iğne yapılır. 2 zincir çekilir ve tırabzanın altında ve sık iğnenin üstünde Long Loop yani uzun ilmekler çalışılır:

Tığa ip dolanır, birinci ilmeğin (sık iğne) altına tığ ile girilir ve ilmek yukarı doğru çekilir. Bu işlem bir kez daha tekrarlanır. Tığa ip dolanır, ikinci ilmeğin (tırabzanın) altına tığ ile girilir ve ilmek yukarı doğru çekilir. Bu bir kez daha tekrarlanır.

Uzun İlmekli Kabuk Örgü Modeli Sıra 2-1
Uzun İlmekli Kabuk Örgü Modeli Sıra 2-1
Uzun İlmekli Kabuk Örgü Modeli Sıra 2-2
Uzun İlmekli Kabuk Örgü Modeli Sıra 2-2

Tığa ip dolanır ve ilk 8 ilmek içinden çekilir. Tığa ip dolanır ve tığ üzerine kalan 2 ilmek içinden çekilir.

Uzun ilmeklerin ortasındaki boşluğun içine tığ ile girilir ve 4 sık iğne yapılır.

Uzun İlmekli Kabuk Örgü Modeli Sıra 2-3
Uzun İlmekli Kabuk Örgü Modeli Sıra 2-3
Uzun İlmekli Kabuk Örgü Modeli Sıra 2-4
Uzun İlmekli Kabuk Örgü Modeli Sıra 2-4

1 zincir yapılır. [ 1 uzun ilmek işlemi yapılır. Altta sonraki 2 ilmek üzerine 1 zincir çekilir.] – Bu 3 kez tekrarlanır. 1 zincir çekilir ve 4 zincirin boşluğunun içine 1 sık iğne yapılır. 4 zincir çekilir.* Sonraki 4 zincirin boşluğunun içine 1 sık iğne yapılır ve 2 zincir çekilir. [1 uzun ilmek işlemi uygulanır ve altta sonraki 2 ilmek üzerine 1 zincir çekilir.] – Bu 4 kez tekrarlanır. 1 zincir çekilir ve 4 zincirin boşluğunun içine 1 sık iğne yapılır. 2 zincir çekildikten sonra altta son sık iğne içine 1 ikili tırabzan yapılır ve dönülür.

Uzun İlmekli Kabuk Örgü Modeli Sıra 2-5
Uzun İlmekli Kabuk Örgü Modeli Sıra 2-5

Sıra 3: 5 zincir çekilir ve 2 zincirin boşluğunun içine 4 üçlü tırabzan yapılır. *2 zincir yapılır, 1 zincirin boşluğunun içine 1 sık iğne yapılır (Birinci ve ikinci uzun ilmekler arasında). 4 zincir çekilir, 1 zincirin sonraki boşluğunun içine 1 sık iğne yapılır. 4 zincir çekilir, 1 zincirin son boşluğunun içine 1 sık iğne yapılır. 2 zincir çekilir, altta 4 zincirin boşluğunun içine 7 üçlü tırabzan yapılır.* 2 zincir çekilir, 1 zincirin boşluğunun içine 1 sık iğne yapılır (Birinci ve ikinci uzun ilmekler arasında). 4 zincir çekilir, 1 zincirin sonraki boşluğunun içine 1 sık iğne yapılır. 4 zincir çekilir, 1 zincirin son boşluğunun içine 1 sık iğne yapılır. 2 zincir çekilir, 5 zincirin boşluğunun içine 4 üçlü tırabzan yapılır. Üçüncü zincirin içine 1 üçlü tırabzan yapılır ve dönülür.

Uzun İlmekli Kabuk Örgü Modeli Sıra 3
Uzun İlmekli Kabuk Örgü Modeli Sıra 3

Sıra 4: 5 zincir yapılır ve ilk üçlü tırabzan atlanır. {1 uzun ilmek yapılır ve altta sonraki 2 ilmek üstüne 1 zincir çekilir.] – Bu 2 kez tekrarlanır (4 üçlü tırabzanın kabuğunun üstüne). 1 zincir çekilir, *4 zincirin boşluğunun içine 1 sık iğne yapılır. 4 zincir çekilir, 4 zincirin sonraki boşluğunun içine 1 sık iğne yapılır. 2 zincir çekilir. [1 uzun ilmek yapılır ve altta sonraki 2 ilmek üstüne 1 zincir çekilir.] – Bu 4 kez tekrarlanır (kabuk üstüne). 1 zincir çekilir.* 4 zincirin boşluğunun içine 1 sık iğne yapılır. 4 zincir çekilir, 4 zincirin sonraki boşluğunun içine 1 sık iğne yapılır. 2 zincir çekilir, [1 uzun ilmek örülür ve altta sonraki 2 ilmek üstüne 1 zincir yapılır.] – Parantez içi 2 kez tekrarlanır (4 üçlü tırabzanın kabuğu üstüne). Beşinci zincirin içine 1 üçlü tırabzan yapılır ve dönülür.

Uzun İlmekli Kabuk Örgü Modeli Sıra 4
Uzun İlmekli Kabuk Örgü Modeli Sıra 4

Sıra 5: 1 zincir çekilir ve altta üçlü tırabzanın içine 1 sık iğne yapılır. 4 zincir çekilir ve 1 zincirin sonraki boşluğunun içine 1 sık iğne işlenir. *2 zincir yapılır, 4 zincirin boşluğunun içine 7 üçlü tırabzan yapılır. 2 zincir çekilir ve 1 zincirin boşluğunun içine 1 sık iğne yapılır (Birinci ve ikinci uzun ilmekler arasına). 4 zincir çekilir, 1 zincirin sonraki boşluğunun içine 1 sık iğne yapılır. 4 zincir çekilir, 1 zincirin son boşluğunun içine 1 sık iğne yapılır.* 2 zincir çekilir, 4 zincirin boşluğunun içine 7 üçlü tırabzan yapılır. 2 zincir çekilir, 1 zincirin boşluğunun içine 1 sık iğne yapılır (Birinci ve ikinci uzun ilmekler arasına). 4 zincir çekilir, beşinci zincirin içine 1 sık iğne yapılır ve dönülür.

Uzun İlmekli Kabuk Örgü Modeli Sıra 5
Uzun İlmekli Kabuk Örgü Modeli Sıra 5

Sıra 6: 5 zincir çekilir. *4 zincirin sonraki boşluğunun içine 1 sık iğne yapılır. 2 zincir çekilir. [1 uzun ilmek ve altta sonraki 2 ilmek üstüne 1 zincir yapılır.] – Bu 4 kez tekrarlanır (kabuğu üzerine). 1 zincir çekilir, 4 zincirin boşluğunun içine 1 sık iğne yapılır. 4 zincir çekilir.* 4 zincirin sonraki boşluğunun içine 1 sık iğne yapılır. 2 zincir çekilir, [1 uzun ilmek örülür ve altta sonraki 2 ilmek üstüne 1 zincir çekilir.] – 4 kez tekrarlanır (kabuğun üzerine). 1 zincir yapılır ve 4 zincirin boşluğunun içine 1 sık iğne yapılır. 2 zincir çekilir ve son sık iğnenin içine 1 ikili tırabzan yapılır. Ardından dönülür.

Tığ İşi Uzun İlmekli Kabuk Örneği Diyagramı
Tığ İşi Uzun İlmekli Kabuk Örneği Diyagramı
Tığ İşi Uzun İlmekli Kabuk Örgü Modeli
Tığ İşi Uzun İlmekli Kabuk Örgü Modeli
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı