Tığ İşi Uğur Böceği Havlu Kenarı Yapılışı

Uğur Böceği Havlu Kenarı Yapımı
Uğur Böceği Havlu Kenarı Yapımı

Sizlere farklı bulduğum havlu kenarı örnekleri videoları paylaşmaya devam ediyorum. Bu videoda uğur böcekli havlu kenarı yapımı anlatılmıştır. İki dağ arasına yapılan bu uğur böceği motifi gerçekten havlu kenarına ayrı bir güzellik katmış.

Önceden söyleyeyim. Kolay bir havlu kenarı örneği değil ama bu sizin gözünüzü korkutmasın. Aşağıda sunduğum videolu anlatımından kolaylıkla yapabileceksiniz. Çok detayı bulunan bir oya modeli olduğu için yapımı diğer oyalara nazaran biraz zaman almaktadır.

Uğur Böcekli Havlu Kenarı Nasıl Yapılır

Yapımı için bu yazımda çok detay vermeyeceğim. Özet geçeceğim. Çünkü uzun bir yapımı var. Zaten havlu kenarı yapılışı video anlatımlı olarak sunacağım. Oradan ayrıntılı yapılışını izleyerek daha iyi öğrenebilirsiniz.

Uğur Böceği Havlu Kenarı
Uğur Böceği Havlu Kenarı

İlk önce dağ kısmı yapılmış ve ardından uğur böceği ayrı bir şekilde örülerek dağ kısmına eklenişi gerçekleştirilmiş. Tığ işi uğur böceği yapımı için ayrıca boncuklar kullanılmış. Bu boncuklarla böceğin üzerindeki desenler yapılmış.

Tığ oyasının dağ kısmı, zincirlerle kutucukların elde edilmesi ile oluşturulmuş. Bu dağın üzerindeki kırmızı şerit için tırabzanlarla dolgu yapılmış. Basamaklı yapısı da artırma ve eksiltme yaparak elde edilmiş.

Uğur böceğinin kırmızı gövde kısmı geniş bir zincirle halka oluşturulup içinin tırabzanlarla doldurulması ile oluşmuş. Dış kısmındaki kutucuklu kısımlar zincirlerle oluşturulmuş ve tepelerine pimpirikler örülmüş. Gövdesinin üzerindeki siyahlı kafa ve şerit bölümü sık iğnelerle meydana gelmiş. Gözleri ve kanatları için uygun renkte boncuklar uğur böceğine iğne iplikle dikilmiş.

Son olarak tığ işi uğur böceği dağ motifine eklenerek bu güzel havlu kenarı örneği tamamlanmış.

Yapılış Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı