Tığ İşi Üç Yapraklı Tunus Oyası Yapımı

Tığ İşi Üç Yapraklı Tunus Oyası Yapımı
Tığ İşi Üç Yapraklı Tunus Oyası Yapımı

Motifleri Tunus işi olan harika bir üç yapraklı Tunus oyası yapımı için hazırlanan bu güzel yapım videosunu sizlerle paylaşmak istiyorum. Yapraklarında genellikle örgü modellerinde görebileceğimiz Tunus işini kolaylıkla fark etmişinizdir. Örgü modellerinden sonra artık tığ oyası modellerinde de sıklıkla karşılaşmaya başladığımız bu Tunus motifleri gerçekten çok güzel görünüyorlar.

Yapımı videolu anlatımla bize sunulan bu Tunus oya modeli iki sıradan meydana gelmektedir. İlk sırada yine tığ batısı üzerine işlenmiş örümcekli çubuklar görülmektedir. Bu çubuklar tırabzanlarla başlanıp sık iğnelerle bitirilmektedir. Bunun haricinde iki motif arası çubukların üzerine de renkli pimpirikler işlenmiştir.

Tığ İşi Üç Yapraklı Tunus Oyası Modeli
Tığ İşi Üç Yapraklı Tunus Oyası Modeli

Oldukça şık görünen Tunus oyası motifi oyadan ayrı olarak örülüp sonradan yazma kenarına eklenmiştir. Tunus oyası bir alt sıradaki bu oya için hazırlanmış çubukların tepesine tutturulmuştur. Tığ işi Tunus motifleri diğer temel oya tekniklerinden farklı bir teknikle yapılmaktadır. Nasıl yapıldığını aşağıdaki videosundan ayrıntılı bir şekilde öğrenilebilir. Tunus motifinin orta kısmı ise üç yaprağın kenarından ilmekler uzatıp ipi uzatılan ilmeklerin hepsinin birden içinden geçirilmek suretiyle yapılmıştır. Örnekte de görüldüğü gibi her Tunus motifinde farklı renkte bir oya ipi kullanılmıştır.

Tunus İşi Oya Yapımı Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı