Tığ İşi Tren Yolu Ve Fıstık Oyası Modeli

Tığ İşi Tren Yolu Ve Fıstık Oyası Modeli
Tığ İşi Tren Yolu Ve Fıstık Oyası Modeli

Mutfak el bezi kenarı için yapılan, tren yolu oyası ve fıstık oyasının birleşmesinden oluşan bu güzel tığ oyasını paylaşacağım. Siz bu tığ oyası modelini ister yazma kenarlarınızda isterseniz havlu kenarlarınızda da kullanabilirsiniz. İkisinde de güzel duracaktır.

İki motifli bu tığ oyasının yapımında ilk olarak tren yolu oya modeli ve ardından da üzerine fıstık oyası modeli yapılmıştır. İlk olarak tabi ki oyanın tığ batısını yapıyoruz. Ardından üzerine 1 sıra ikili tırabzanlardan oluşan boş kutucuklar işliyoruz. Sona geldiğinizde ipi koparmadan bir örümcek çekip geri dönüyoruz. İlk kutucuk değil ikinci kutucuğa sabitleyip düz yüzüne dönüyoruz. Örümceğin iki kanadını alıp 8 tane sık iğnesi yapıyoruz. Böylelikle tren yolunun ilk rayını örmüş oluyoruz. Üzerine tekrar bir örümcek yapıp bir kutucuk atlayarak aynı işlemleri tekrarlayarak tren yolu oyasını tamamlıyoruz.

Tığ İşi Tren Yolu Ve Fıstık Oyası Birleşmesi
Tığ İşi Tren Yolu Ve Fıstık Oyası Birleşmesi

Tren yolu oya modelinin tamamlanmasından sonra ip değişerek fıstık oyası yapımına geçiyoruz. Oyanın düz yüzünden arada kalan örümceğe ipi sabitleyerek işe koyuluyoruz. 11 zincir çekip zincirin altından girerek her seferinde ilmek alıp alınan ilmeğe zincir çekiyoruz. Bu şekilde 15 ilmeği tığımızda topluyoruz. Ardından ipin ucunu alıp tüm ilmeklerin içinden çekiyoruz. Devamında gelen örümcek ve sık iğneli araya bunu sıkıca kapatıp ilk fıstığımızı yapıyoruz.  Tekrar 11 zincir çekerek aynı adımları uygulayıp diğer fıstıkları da işliyoruz.

Tren Yolu ve Fıstık Oyası Motifli Tığ Oyası Yapımı Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı