Ana Sayfa Örgü Videoları Tığ İşi Tırabzan Lastik Nasıl Örülür?

Tığ İşi Tırabzan Lastik Nasıl Örülür?

Tığ İşi Tırabzan Lastik Tekniği
Tığ İşi Tırabzan Lastik Tekniği

Yelek, hırka, kazak kol ve etek uçlarında; berelerde sıklıkla kullanılan bir tığ işi lastik tekniğinin nasıl yapıldığından bahsedeceğiz. Bu lastik modeli tırabzanlarla örülmektedir. Şiş ile örülen 1 düz 1 ters lastiğe oldukça benzemektedir. Bu tığ işi tırabzan lastik tekniği tırabzanların birinin önünden diğerinin arkasından ilmek alınarak örülen tırabzanlı sıralardan meydana gelmektedir.

Sık iğne tekniği ile örülen lastik modeli de oldukça kullanışlıdır. Ancak onda şerit oluşturulduktan sonra ilmek çıkartmak gerekmektedir. Bu tırabzan lastik modelinde ise ister lastik olsun ister örnekli kısım olsun bir bütün olarak örülebilmektedir.

Tığ İşi Tırabzan Lastik Tekniği Nasıl Yapılır
Tığ İşi Tırabzan Lastik Tekniği Nasıl Yapılır

Tığ İşi Tırabzan Lastik Tekniği Nasıl Uygulanır?

Uygulanacak yere göre başlama tekniği de farklılıklar göstermektedir. Kollara uygulanırken zincirsiz tırabzanla başlama tekniği ile başlanmaktadır. Diğer daha geniş olan kazaktı, süveterdi, yelekti, hırkaydı bunlarda ise zincir üzerine lastikle başlanmaktadır. Ancak daha derli toplu göstermesi ve kasma yapmaması açısından tığ işi lastiğe zincirsiz başlaması tavsiye edilmektedir.

Tığ İşi Tırabzan Lastik Tekniği Uygulaması
Tığ İşi Tırabzan Lastik Tekniği Uygulaması

Zincirsiz tırabzanla başlangıcı yapıldıktan sonra sonraki sıralarda tırabzanların birinin arkasından birinin önünden girilerek yine tırabzanlarla devam edilmektedir. Böylelikle lastik yapısı elde edilmektedir.

İşte bu tüm bu tırabzan lastik tekniği ile alakalı hususları içinde barındıran bir anlatım videosunu sizlerle paylaşıyoruz. Aşağıdaki videodan tırabzan lastiğin nasıl başlanması gerektiğini ve devamında nasıl örüldüğünü kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Lastikten Başlamalı Kolay Bebek Beresi Yapımı

Bu lastiği öreceğiniz kazaklarda ve pançolarda uygulamanızı tavsiye ederiz.

Kaynak: https://youtu.be/ZLsO66hQvMA (atolyehobi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here