Tığ İşi Süslü Çorap Modeli Yapımı

Süslü Çorap Modeli
Süslü Çorap Modeli

Adeta bir çorap şeklinde olan bir patiğinizin olmasını ister miydiniz? Evet diyenler yazımızın geri kalanını takip edip bu oldukça şık tığ işi süslü çorap modelini kendileri de yapabilirler. Oldukça da kolay bir yapılışı var. Bu işlere yeni başladıysanız bile zorlanmadan örebilirsiniz.

Bu tür yeni çorap patik modellerine artık çok rastlamıyoruz. Resimli anlatımı bulunan örgü babet çorap yapılışını çok önceden paylaşmıştık. Ancak bu seferkinin videolu anlatımı da mevcut. Yukarıda fotoğrafta görüleni 38-39 numara ayak için örülmüştür. Örülürken de 5/1,5 mm tığ ile 1 yumak patik ipi kullanılmıştır.

Süslü Örgü Çorap Modeli Nasıl Örülür?

Yapımına sihirli halka yapılarak burun kısmından başlanmış ve halka 1 defada dolanıp 2 defada çekilen tırabzanlarla doldurulmuştur. Üzerine her tırabzana iki tırabzan yapılarak 1 sıra daha geçilmiştir. Bir üst sırada 1 tek bir çift batarak örmeye devam edilmiştir. Arından 4 tek 1 çift ile 1 sıra daha örülerek daire şeklinde bir örgü parçası elde edilmiştir.

Tığ İşi Süslü Çorap Modeli
Tığ İşi Süslü Çorap Modeli

Toplamda 48 tane tırabzan elde edilene kadar artırma yapıldıktan sonra çorap patiğin önünde ve yanında yer alacak olan ajurlu desen çalışmasına geçilmiştir. Patiğin tabanı için tekli tırabzanlarla bir miktar ilerlendikten sonra üst taraf için ajurlu örgü modeli çalışması yapılmıştır.

Ajurlu model, aynı tırabzana iki tırabzan-iki zincir-iki tırabzan çalışılıp, üç tırabzan atlanıp dördüncüye aynısı tekrarlanarak yapılmıştır. Yani balık sırtı örgü modeli çalışılmıştır.  Bilek kısmına gelene kadar bu modelden 13 sıra çalışılmıştır. Ardından süslü çorap patik örneğinin taban, bilek ve topuk kısımları da örülerek farklı renkte patik ipi ile bilek kısmına motifli bağcık yapılmıştır.

Kaynak: https://youtu.be/NapVIWuz7ro (Ören Hanım)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı