Tığ İşi Şişte Boncuk Oyası Yapımı

Tığ İşi Şişte Boncuk Oyası Yapımı
Tığ İşi Şişte Boncuk Oyası Yapımı

Bu videoda yeni model şişte boncuk oyası yapımı anlatılmıştır. Görünüm itibari ile bir iğne oyası ya da firkete oyası gibi dursa da bu bir tığ oyasıdır. Araya boncuklar atılarak yapılan yapımı kolay tığ oyalarındandır. İstenilirse boncuk yerine pul ya da incilerle de kullanılabilir.

Şiş üzerinde boncuk oyası için 22 numara tığ ve polyester tek renk oya ipliği kullanılmıştır. Ayrıca oyanın bazı ilmekleri şiş üzerinde oluşturulacağı için 4 numara şişi de malzemeler içerisine dahil edilmiştir. Elinizde 4 numara şiş yoksa 5 numara şiş de kullanabilirsiniz. Bu arada unutmadan çalışmaya başlamadan önce boncukları mutlaka ipinize dizmelisiniz.

Şişte Boncuk Oyası Yapımı
Şişte Boncuk Oyası Yapımı

Şiş ile boncuk oyası yapımına ipi tığ batısına sabitleyerek başlanmıştır. Ardından 3 zincir çekilmiş ve sonrasında tepesine küçük bir örümcek çekilerek yapılmıştır. Başına 1 kez dolayıp 1 tığ batısı atlayıp ikinci tığ batısına örümcek kapatılmıştır. Yukarı doğru ilmekler önce 1 kez sonra 2’şer kez alınarak örülen tırabzanla çıkılmıştır. Bir zincir çekilip üzerine boncuk atılmıştır. Genişçe örümcek çeker gibi bir ilmek alıp boncuk oluşan aradan geçirilir. Boncuklu ilmekten tığ çıkartılarak şişin üzerine aktarılır.

Zincirle örümceğin birleştiği noktadan girip ilmek edinilmiştir. İpin ucu alınıp ilmek edilmiş ve 1 zincir çekilmiştir. Sonrasında küçük bir örümcek çekilip başına 1 kez dolayarak tığ batısından bir kutucuk atlayıp ikinciye tekrar girilmiştir. Devamında aynı işlemleri baştan itibaren tekrarlayarak diğer şişte boncuklu tığ oyası motifleri de şiş yardımı ile yazma kenarı boyunca eklenmiştir. Tüm motifler bitince boncuklu ilmekler içinden şiş çıkarılarak tığ oyası yapımı tamamlanmıştır.

Şiş Üstünde Boncuk Oyası Yapımı Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı