Tığ İşi Şiş Üstünde Basamak Oyası Yapımı

Tığ İşi Şiş Üstünde Merdiven Oyası
Tığ İşi Şiş Üstünde Merdiven Oyası

Çoğunuzun bildiği merdiven oyasının şiş oyası üzerinde nasıl durduğunu merak ediyorsanız bu yeni anlatım tam size göre. Farklı ve yeni tığ oyası örnekleri arıyorsanız bu oyayı mutlaka sizler de denemelisiniz.

Üç sıradan oluşan bu yeni yazma kenarı modeli 3 farklı renkte oya ipi ile çalışılmıştır. İlk sıra tek renkle yapılırken, ikinci sırasında iki ayrı renkle yapılmıştır. Yapımı da oldukça kolay altı şişle elde edilmiş uzun ilmeklerden, üstü renkli merdiven oyasından oluşmuştur.

Şiş Üzerinde Merdiven Oyası Anlatımı

İlk sıra her tığ batısı üzerinden ilmek uzatılıp dondurma çubuğuna (6-7 numara şiş de olabilir) geçirilmesinden ibarettir.

İkinci sırada yine aynı renk iple bu uzatılmış ilmekler 2 zincir çekip kapatılarak toplanmışlardır.

Tığ İşi Şiş Üstünde Basamak Oyası
Tığ İşi Şiş Üstünde Basamak Oyası

Üçüncü sırada artık renk değişikliğine gidilerek merdiven oyasına başlanmıştır. Burada iki farklı oya ipi üç motifte bir dönüşümlü olarak kullanılmıştır. Merdiven motifleri de 2 zincirli aralara girerek her girişte çekilen tırabzan sayılarında artırma yapılıp aralarına 5 zincir kapatılmasıyla örülüyor. Son tırabzanın pimpiriğinden sonra aşağı tığ batısına ilgili tırabzanın üzerine sık iğne yapılarak gerçekleştiriliyor.

Bu şekilde tüm yazma kenarı boyunca merdiven oyaları sıralanıp şiş üstüne basamak oyası yapımı tamamlanmıştır.

Aynı tarz merdiven motifleri daha önce paylaştığımız taş boncuklu çıtır tığ oyası yapımında da kullanılmıştı.

Kaynak: https://youtu.be/q0tRB7O8fgY (Oya ve Dantel Dünyası)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı