Tığ İşi Sıralı Yazma Oyası Modeli

Tığ İşi Sıralı Yazma Oyası
Tığ İşi Sıralı Yazma Oyası

İki renkten ve iki sıradan oluşan bir yeni sıralı yazma oya modeli inceleyeceğiz. Yapımında pembe ve yeşil renklerin kullanıldığı bu güzel tığ oyası örneği ile yazmalarınızı süslemek isteyeceksiniz. Yapımı da çok basit, hiç zorlanmadan öğrenip sizler de yapabileceksiniz.

Bu zarif sıralı oya modeli pimpirikler, tırabzanlar, zincirler ve sık iğnelerden faydalanılarak yapılmıştır. İlk sıra ters V şeklinde motiflerden pimpirikli ara verilerek oluşturulmuştur. İkinci sıra ise ters V’ler üzerine arada örümcekler çekilerek yapılan çiçek motifleri ile çalışılmıştır.

Tığla Sıralı Yazma Oyası Yapım Aşamaları

Yeşil ile yapılan ilk sırada 5 adet pimpirikli tırabzan yapıldıktan sonra 10 adet zincir çekilmiştir. Terse dönülüp iki pimpirik araya alınarak çekilen zincir kapatılmıştır. 3 adet zincirle düz yüze dönülüp zincir üzerine arada 5 zincirli yuva olacak şekilde sekizer adet üçlü tırabzan yapılmıştır. Bu şekilde ters V oluşturulmuş ve sıra boyunca aynı işlemler baştan itibaren yazma boyunca tekrarlanmıştır.

Yeni Sıralı Yazma Oya Modeli
Yeni Sıralı Yazma Oya Modeli

Diğer renk oya ipi ile ikinci sıraya örümcek çekilerek başlanmıştır. Ardından ilk sıradaki ters V’lerin ortasındaki 5 zincirli yuva içerisine 12 tane üçlü tırabzan çalışılmıştır. Dönülüp arada iki tırabzan bırakılarak 9 zincir çekilip kapatılarak 4 tane yuva elde edilmiştir. Tekrar dönülerek bu yuvaların her birine ortalarında 3 adet 4 zincirli pimpirik olacak şekilde üçerli sık iğne çalışılmıştır.

Yeni Sıralı Tığ Oyası Örneği Videolu Anlatımı

Bu yazma kenarı tığ oyası modelini daha kolay kavrayabilmeniz için aşağıda paylaştığım videolu anlatımından faydalanabilirsiniz.

Kaynak: https://youtu.be/kg_rAUq05fw (Oya ve Dantel Dünyası)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı