Tığ İşi Sıralı Şiş Oyası Yapımı

Tığ İşi Sıralı Şiş Oyası
Tığ İşi Sıralı Şiş Oyası

Üç aşamadan oluşan şiş yardımı ile örülen yeni bir tığ işi sıralı şiş oyası yapımını sizlere paylaşıyorum. Daha önceki benzer oya modellerinde de belirttiğim gibi uzun ilmekler elde etme amacıyla şiş ya da kalem kullanılmaktadır. Elde edilmek istenilen ilmeğin uzunluğuna göre de kullanılacak şişin numarası değişkenlik gösterecektir. Bu şişle yapılan tığ oyasında kullanılacak olan şiş numarası 5’tir. 6 numara şiş de olabilir. İlmekleri isterseniz aynı kalınlıktaki bir kalemle de yapabilirsiniz.

Sıralı şiş oya modeli tığ batısı haricinde 3 aşamadan meydana gelmektedir. Tığ batısını da iki zincirli çok geniş olmayacak şekilde yaparsanız şiş oyanız yazma kenarınızda daha güzel duracaktır. Yine oyayı işlemede kullanacağınız iplerin renk seçimi de önemlidir. Yazmanızın rengiyle bağdaşması gerekir. Burada beyaz üzerine mavi ve pembe renginde oya iplikleri kullanılmıştır.

Sıralı şiş tığ oyası yapımında ilk sıranın anlatımı ile başlayalım. İpimizi tığ batısına sabitleyip 3 zincir çekelim. Başına 1 kez dolayıp aynı tığ batısına girip önce 1 kez alıp sonra 2 kez ilmek alıyoruz. Başına bir kez dolayıp yandaki tığ batısına önce 1 kez sonra 2 kez ilmek alıyoruz. Böylece tepede 3 tane ilmeğimiz oluşacak. Bunların hepsinin içinden tığ ile ipi çekip ardında da 1 zincir çekiyoruz. Çekmiş olduğumuz zinciri tığımızla uzatıp şişimize takıyoruz. Ardından dip kısmından tığla girerek ipin ucunu alıp ilmek ediniyoruz. Edindiğimiz ilmeğe de 1 zincir çekip uzatarak şişimize takıyoruz. Tekrar dipten girerek ipin ucunu alıp bu sefer 4 zincir çekip son çalıştığımız tığ batısının içinde kapatarak aşağıya iniyoruz. Yandaki tığ batısına sık iğne ile girip baştan itibaren yazdıklarımı bütün yazma kenarı boyunca tekrarlıyorsunuz.

Tığ İşi Sıralı Şiş Oyası Yapımı
Tığ İşi Sıralı Şiş Oyası Yapımı

Şişle işimiz bittiğinden sıralı tığ işi şiş oyası yapımının ikinci sırasında şişimiz ilmeklerin içinden çıkartıyoruz. Pembe renkli oya ipimizi tığımıza sabitleyip ilk iki uzun ilmeğin ve bir sonraki ikili uzun ilmeğin ikincisinin içine giriyoruz. İki iki alıp 5 zincir çekiyoruz ve zincirin etrafını dolaşıp ilk pimpiriğimizi yapıyoruz. Tekrar 5 zincir çekip tığa 1 kez sararak boşta kalan uzun ilmeği alıyoruz ve 2-2 alıp 5 zincirli bir pimpirik daha yapıyoruz. Bundan sonra da devamındaki iki uzun ilmeklerden ikincisini alıp 5 zincirli pimpirikler örerek ilerliyoruz.

Üçüncü sırada sıralı şiş oyası yapımının en üste sırasındaki mavi pimpirikleri yapıyoruz. İki pimpirik arasındaki köprüye mavi ipimizi tutturuyoruz. Üç zincir çekip başına 1 kez dolayarak tekrar aynı yere giriyoruz. Önce 1 kez sonra 2-2 alarak bir tırabzan örüyoruz. Ardından 5 zincir çekip iki tırabzan arasına girip kapatıyoruz. Tekrar 3 zincir çekip aynı noktaya kapatıp 3. Sıradaki ilk motifimizi örüyoruz. İki zincir çekip devamında gelen araya girerek aynı pimpirikleri yazma boyunca işliyoruz.

Bütün bu anlattıklarımı sıralı şiş oyası yapım videosundan da izleyerek uygulayabilirsiniz. Şimdiden kolay gelsin.

Sıralı Şiş Oyası Yapım Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı