Tığ İşi Şimşek Mcqueen Şapka Yapımı

Şimşek Mcqueen Şapka Yapımı
Şimşek Mcqueen Şapka Yapımı

Biraz da çocuklarımızı düşünelim ve onların izlemiş olduğu bir çizgi film karakterini tığ işi ile örmeye çalışalım. Evet, bu kez de Şimşek Mcqueen tığ işi şapka yapımı ile çocuklarımızı sevindirelim. Onlara çok sevdikleri bir çizgi karaktere ait el emeği bir örgü hediyesi sunalım. Hatırlarsanız yine çocuklara özel sitemde Angry Bird Şapka ve Ayı Teddy Şapka yapımlarını da aktarmıştım.

Bu şapka yapımında pamuklu karışımlardan oluşan bir iplik kullanırmış olup o yüzden yumuşak ve rahat bir şapka elde edilmiştir. Buna ek olarak 7 tığ işi uygulama yapılmıştır. Bu desene göre yapılan şapka yaklaşık olarak 49-51 cm. boyutlarındadır. İlmek sayısını arttırıp veya azaltarak daha küçük veya daha büyük bir şapka yapabilirsiniz. Ayrıca şapkaya daha fazla sıra ekleyerek gerektiğinde daha fazla derinlik sağlayabilirsiniz.

Tığ İşi Şimşek Mcqueen Şapka Yapımı
Tığ İşi Şimşek Mcqueen Şapka Yapımı

Şimşek Mcqueen Şapka Yapımı İçin Malzemeler

  • 10 katlı, 100 g ağırlığında ve 156 metre uzunluğunda pamuk karışımı Red Heart marka kırmızı, beyaz ve mavi renklerde iplik
  • 4 numara tığ
  • Uygulamalar için iplik: 5 katlı, 50 g ağırlığında 125 metre uzunluğunda Steinbach Wolle Capri marka beyaz, mavi, siyah ve sarı iplik
  • 3,5 numara tığ

Bu şapkanın yapımında ilmek kaydırma, zincir, sık iğne, tırabzan, artırma, azaltma gibi tığ işi örgü tekniklerinden yararlanılmıştır.

Tığ İşi Şimşek Mcqueen Şapka
Tığ İşi Şimşek Mcqueen Şapka

Tığ İşi Şimşek Mcqueen Şapka Nasıl Örülür?

Şapkanın gövdesi kırmızı renkte iple spiral şeklinde tığ 4 numara tığ ile örülmüştür. Toplamda 24 sıradan oluşmaktadır. Sıraların yapılışı aşağıdaki şekildedir:

1: İki zincir çekilir. Tığ ile ikinci ilmeğin içine batarak 7 tane sık iğnesi yapılır.

2-11: 77 sık iğne elde edene kadar her sırada eşit aralıklarla 7 ilmek artırılır.

12-22: Her bir ilmeğe sık iğne çalışılır.

23: Bu sırada beyaz ip ile her bir ilmeğe 1 sık iğne çalışılır.

24: Bu sırada mavi ip ile her bir ilmeğe 1 sık iğne çalışılır.

Sonraki ilmekte ilmek kaydırılır. Örgünün uç kısımları kapatılır ve ip kesilir.

Şimşek Mcqueen Şapka Nasıl Örülür
Şimşek Mcqueen Şapka Nasıl Örülür

Uygulamalar

Şimşek Mcqueen şapkasının gövdesi yukarıdaki şekilde örüldükten sonra ön camı, gözleri, gözbebekleri, yıldırımları bu başlık altında anlatılmıştır. Tüm bu uygulamalar 3,5 numara tığ ile gerçekleştirilir. Her detayı daha sonra şapka üzerine dikmek için sonunda uzun bir iplik bırakılır.

Ön Cam

  1. Beyaz renkle örülür ve 31 zincir çekilir. Her bir ilmekteki sık iğneler ikinci ilmekle birlikte başlıyor. [30 sık iğne]

2-9. Bir zincir çekilir ve dönülür. Sırası ile her bir çapraz ilmek içine sık iğne, 2 sık iğne birlikte örülür ve aynı ilmek içine sık iğne şeklinde ilerlenir (9. Sıranın sonuna kadar 22 ilmek kalmalıdır).

10-12. Bir zincir çekilir ve dönülür. Sonraki 11 ilmeğin her birinde sık iğne çalışılır (İlmeklerin geri kalanı şu anda dışarıda kaldı).

Bir zincir çekilir ve dönülür. Oluşan örgü parçasını sık iğne ile sınırlayın. Birinci sık iğnede ilmek kaydırılır.

Göz (2 Adet)

Açık mavi renkte iple örülür ve 3 zincir çekilir. Üçüncü ilmeğin içine batarak 12 ikili tırabzan çalışılır. Birinci ilmeğin içine ilmek kaydırılır.

Göz bebekleri (2 Adet)

Siyah renkte iple örülür ve 2 zincir çekilir. İkinci ilmeğe batarak 8 sık iğne yapılır. Örülen gözbebekleri gözlere dikilir. Ön cam parçasında gözler için uygun yerler bulunarak yerlerine dikilir. Ardından ön cam şapkaya dikilir.

Yıldırım (2 Adet)

Sarı iple 25 zincir çekilerek örülür. Tığla üçüncü ilmeğe batarak ikili tırabzan yapılır, sonraki ilmek içine yine ikili tırabzan yapılır. Sonraki 5 ilmeğin içine tırabzan, sonraki 12 ilmeğin içine sık iğne ve sonraki 4 ilmeğe de ilmek kaydırılır.

İğneler ile şerit yıldırımlar şapkaya tutturulur ve ardından dikilir.

Kaynak: http://www.lilleliis.com/free-patterns/lightning-mcqueen-hat/

Anlatımlı Şimşek Mcqueen Şapka Videoları

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı