Tığ İşi Sepet Oyası Yapımı

Tığ İşi Sepet Oyası
Tığ İşi Sepet Oyası

Bu yazımda farklı bir sepet oyası modelinin yapımının anlatıldığı yeni bir tığ oyası videosu sunuyorum. İki sepet motifi için pimpirikli bir ara verilmiş olan bu şirin oyayı yazmalarınızda kullanacağınızı düşünüyorum. Yine çeyizlik tığ oyası modeli arayanlar için de yeni bir model olacaktır.

Yapımında 3 farklı renkte ipin kullanıldığı sepet oyası örneği 3 sıradan meydana gelmektedir. İlk sıra iki motif arasını belirleyecek 7 adet pimpirik ile sepet oyasının tabanını oluşturan 3 adet yapraktan oluşmaktadır. Pimpirikler 1 zincir çekip başına bir kez dolayıp tığ batısına batarak 2-2 alıp 5 zincir çekip araya kapatarak yapılmıştır. Yapraklar içinse ilk önce bir yuva oluşturulmuş ve bu yuva içine tırabzanlar, sık iğneler ve zincirlerle 3 adet yaprak yapılmıştır.

Tığ İşi Sepet Oyası Yapımı
Tığ İşi Sepet Oyası Yapımı

İkinci sırada tığ işi sepet oyasının orta yaprağı üzerindeki pıtırcıkların yapımına geçilmiştir. Bu pıtırcıklar da 5 kez 4 zincir çekip aynı yuvaya kapatılmak yoluyla yapılmıştır.

Üçüncü sırada sepetin sap kısmını oluşturacak olan kısmı oluşturulmuştur. Bunun için de başta ve sonda kalan yaprakların arası kullanılmıştır. Sol baştaki yaprağın tepesindeki yuvaya renkli ip sabitlenerek en sondaki yaprağa gelene kadar 4 zincir ve tırabzan yaparak gelinmiştir. Her 5 zincir ve devamında yapılan tırabzanlar sonucunda oluşan yuvalara girilerek böyle bir kemer yapılmıştır.

Farklı bir sepet oyası motifi yapımını anlatan videoya aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Tığ İşi Sepet Oyası Yapılış Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı