Ana sayfa Örgü Örgü Modelleri Tığ İşi Sarmaşık Yelek Yapımı

Tığ İşi Sarmaşık Yelek Yapımı

538
0
PAYLAŞ
tığla yapılan sarmaşık yelek örneği
tığla yapılan sarmaşık yelek örneği

Geçmişten bugüne tığla pek çok yapılan örgü çalışmasını, sizlere özenle sunduk değerli hanımlar. Şimdi sizler için hazırlanan bu çalışmada, yine harika gelecek tığ işi sarmaşık yelek modelinden söz edeceğiz. Yapılışında hiçbir sorun yaşamayacağınız kadar kolay olan tığla yapılan sarmaşık yelek örneği, seveceğiniz türdedir. Tığla yapılan en kolay yeleklerden biri olan bu modelde, sarmaşık motifinin ne kadar yakıştığını kesinlikle siz de fark edeceksiniz. Aslında yeleğin başka yörelerde farklı bir ismi de olabilir. Göz alıcı gelecek olan tığ işi yelek motifini mutlaka sizin de denemenizi isterim.

Tığ İşi Sarmaşık Yelek Yapılışı

Yelek modelimizde sarmaşık motiflerinin yer alması, bu yeleğe ayrı bir hava katmaktadır. Anlatımlı resimleri mevcut olan yelek yapılışında ilk etapta yapılması gereken işlem adımı, 7 tane zincir çekmek olacaktır. Bunun ardından beşinci dolgunun alt köküne batmakla devam edilecektir. Sık iğne uygulayarak üzerini dolduracağız. Geride kalan kısımda ise 4 tane trabzan yapacağız. Devamında yine sık iğneyle yapılacak dalın, orta kısmına tığla dört kez uzatarak top yapacağız. Sonrasında tekrar 4 tane daha trabzan yaparak, 7 kadar da zincir çekeceğiz. Bu işlemin ardından, dalın ortasında birleştirme yaparak, sık iğne uygulamasıyla döneceğiz. Delikleri de resimdeki gibi yaparak, örneği tekrarlayacağız. Arka kısımda yer alan delikleri de aynı dolguları uygulayarak yapıp, düz şekilde gideceğiz. Unutulmaması gereken, işlemlerin hep önden yapılıyor olmasıdır.

tığdan yapılma sarmaşık motifli yelek

Tığ İşi Sarmaşık Yelek Yapılışının Devamı

Tığdan yapılma sarmaşık motifli yelek işlemine devam ettiğimizde, 5 adet zincir ile dolgu bırakarak diğerine batacağız. Sonrasında 2 kadar zincir çekerek aynı yere batıp devam edeceğiz. 1 zincir daha çekip, 2 kadar da dolgu atlayacağız ve üçe batacağız. Devamında 7 kadar daha zincir çekilecektir. (2. sırada yapılan trabzanın orta kısmına) 6. gelip batarak, 6 daha sık iğneyle dolayacağız.  Sonrasında 1 dolgu bırakarak, 4 tane dolgu yapıp tığın üzerine dolayacağız ve 7 zincirin battığı yere batacağız. İpleri 4 kere uzatarak, 4 kadar dolgu daha yapacağız. 7 zincir çekip tekrar aynı yere batıp, 6 kadar daha iğne ile döneceğiz. Son olarak tekrardan delikleri yapacağız ve örneği tamamlamış olacağız.

tığla yapılan en kolay yelekler

tığ işi sarmaşık yelek modeli

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here