Tığ İşi Püsküllü Havlu Kenarı Yapımı

Tığ İşi Püsküllü Havlu Kenarı
Tığ İşi Püsküllü Havlu Kenarı

Son zamanlarda çok moda olan püsküllü havlu kenarı yapımı ile ilgili bir tığ oyası videosunu beğeninize sunacağım. Oldukça beğenilen bir model olan bu püsküllü oya modelini isterseniz mutfak havlularınızda isterseniz de normal havlularınızda kullanabilirsiniz. Yapımı da çok zor değil ve kolaylıkla yapabileceksiniz. Zaten anlatımlı yapım videosunu da aşağıda paylaştım.

Püsküllü havlu kenarı tığ oyasına ortasındaki çiçekler için sihirli halka yaparak başlanmıştır. Aralarına üçer tane zincir çekmek kaydıyla toplamda 4 tane beşli tırabzanlardan oluşan yapraklar yapılmıştır.

Sonrasında yeşil ipe geçilerek çiçekteki yuvalara 3 zincirle giriş yapılmış ve her yuvaya 5 tırabzan-3 zincir-5 tırabzan işlenmiştir. Böylelikle çiçek etrafına 4 adet onlu tırabzan yapılmıştır. Son tırabzandan sonrada diğer motifler eklenmiştir.

Tığ İşi Püsküllü Havlu Kenarı Modeli
Tığ İşi Püsküllü Havlu Kenarı Modeli

Devamında püsküllü havlu oyası örneğinin beyaz kısımlarının yapımına geçilmiştir. Beyaz kısımlarda da yeşilde de olduğu gibi tırabzan ve zincir sayıları aynıdır. Sadece batış yerleri farklıdır. Yuvalara değil de yeşil beşli tırabzanların üçüncüsüne batarak yapılmıştır. Bir de yalnızca yeşil motiflerin alt iki kenarına işlenmişlerdir.

Yeşil motiflerin üstte kalan boş kenarlarına da püsküllü havlu kenarı modelinin havlu kenarına ekleme yeri yapılmıştır. İlk etapta üst kısımdaki yuvalara batarak tırabzanlar çekip gözenekler elde edilmiştir. Sonrasında da üstüne bir kenar tırabzanı yapılmıştır. Son olarak püsküller oluşturularak birer motif atlayarak beyaz kısımların tepelerine eklenmiştir.

Yine güzel bir model olan çilek motifli havlu kenarı yapımını da sitemden inceleyip anlatımlı videosundan yapılışını öğrenebilirsiniz.

Püsküllü Havlu Kenarı Yapımı Anlatımlı Video:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı