Tığ İşi Pratik Bebek Yeleği

tığ işi bebek yeleği nasıl yapılır
tığ işi bebek yeleği nasıl yapılır

Tığ ile yapabileceğimiz modeller neredeyse sınırsız. Evimiz ya da kendimiz için harika ve farklı şeyler yapabiliriz. Bu özel ürünler içinde ise en çok tercih edilen modelleri ise sanırız bebek kıyafetleri alıyor. Bebek kıyafetlerinde el işlerinin tercih edilmesinin nedeni özel ipler ile istenilen şekilde örülebilmesidir. Bu neden ile sizler de bebek yeleği yapımı projemizi seveceksiniz. Yapım aşamalarını resimli anlatımlar ile vererek, bu projeyi daha kolay anlayacağınızı eminiz.

tığ işi bebek yeleği

Yukarıda görüldüğü şekilde yapılacak olan modelimizin, motifleri 7 tane tam, 2 tane yarım motif olacak şekilde ayarlayın. Bu ölçü ortalama 1 yaş civarında ki çocuklar için uygundur. Bu şekilde dilimi küçültebilir, ya da azaltarak farklı ölçüler elde edebilirsiniz.

Ortalama 50-55 zincir çekerek boyundan başlamalı yelek modeline başlıyoruz. Aralarda 2 zincir atlayarak, 2 zincir örüp bu şekilde ana oturma şemasını oluşturuyoruz.

Resimlerde gördüğünüz şekilde motif ve aralarda dolgular var. Artan kısım için 3 dolgu ile işleme başlayın, her sırada iki yandan da birer tane arttırın. Bu şekilde 6 sıra ördükten sonra artık azaltarak baklava dilimini küçültün. Daha büyük bir çocuk için örecekseniz 8 sırada bu işlemi yapabilirsiniz.

tığ işi bebek yeleği yapımı

İkinci baklava tam boyuta geldiğinde artık gövde ve kollar için geçiş yapacağız. Bunun için 1,5 motif + 1,5 motif önlere ayırın. Ayrıntıları aşağıda ki resimde görebilirsiniz. Zaten bebek yeleği yapımı işlemini tığ ile yapacağınız için herhangi bir sorun olmayacaktır.

tığ işi bebek yeleği nasıl yapılır

Resimde görüldüğü gibi, önden itibaren motifi sayıp, yol için bırakın. Bu bıraktığınız motifleri ister uzatmadan yelek şeklinde isterseniz uzatarak kollu hırka modeline geçirebilirsiniz.

Yapımı gerçekten basit ve pratik olan bebek yeleği yapımı sizlerin de kısa sürede yapacağı ve kullanışlı bir üründür. Özellikle mevsimsel geçişlerde bebeğinizi serin havalardan korumak adına sizler de bu özel ürünü hemen yapabilirsiniz. Model için orta incelikte bir bebe yünü tercih edebilirsiniz. Farklı renklerde de yapabileceğiniz bu modelin etek kısmını da değişik şekillerde düz olarak örebilirsiniz. Bu şekilde her daim giyilebilecek, özel motifli harika bir hırka elde edeceksiniz.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı