Tığ İşi Popcorn Çiçek Yapımı

Tığ işi popcorn çiçek
Tığ işi popcorn çiçek

Bugün sizlere tığ işi popcorn modelimizi tanıtacağız. Sizde bu çiçek görünümlü tatlı modeli rahatlıkla yapabilirsiniz. Özellikle değişik modeller denemek istiyorsanız, çok ideal olacaktır. Yaptığımız mavi popcorn örneği biraz daha küçük oldu bunun sebebi 3 numaralı tığ ile yapılması. Diğer sarı örneğimiz de 4 numaralı tığ ile yapıldığı için daha yumuşak ve daha büyük oldu. Aradaki fark çok büyük olmasa da eğer daha da büyük ve yumuşak olsun isterseniz 5-6 numaralı şişler ile de yapabilirsiniz. Tercih sizlere kalmış. Çiçek örneğimiz için pamuk iplik seçtik, biraz sert ve kalındır.

Şimdi size popcorn örneği nasıl yapılır anlatacağım. İlk önce ipi elimize alıp, 2 parmak kalınlığında dolayıp şiş ile zinciri çekip daire oluşturuyoruz. Daire oluştuktan sonra bir tane zincir daha çekiyoruz ve sekiz defa bu daire etrafında sık iğne yapıyoruz. Daha sonra daire oluşurken sarkan ipi sıkıp tam yuvarlak hale getiriyoruz. Sonra da ilk zincirle son zinciri köşeden birleştiriyoruz. 3 defa zincir çekiyoruz bu şekilde üst katmana çıkmış olduk. Sonra aynı halkaya batıyoruz ve sık iğne yapıyoruz. Bu işlemi 4 kez tekrar ediyoruz. Baştaki zincirle beraber 5 defa ikili trabzan örmüş olduk. Kaldığımız yeri zincirin 3.sü ile birleştirip bir defa zincir çekiyoruz. Bu 5 defa yaptığımız ikili trabzanı yandaki ilmeğe de uyguluyoruz ve birleştiriyoruz. Popcorn örneği nasıl yapılır görmüş olduk. Halkayı tam dönene kadar 8 tane popcorn yaparak sırayı bitiriyoruz ve ilk popcorn ile birleştiriyoruz.

Üst katmana geçerken 3 defa zincir çekip 4 tane daha ikili trabzanı yapıyoruz. Zincirle birlikte yine toplam 5 adet oluyor. Tekrar köşedeki zincirle birleştirip, popcorn elde etmiş oluyoruz. 1 defa zincir çekip yandaki halkaya batırıp 5 defa ikili trabzan örüyoruz. Tığ işi çiçek popcorn yapımı bu şekilde devam ederken bu noktada farklı olarak aynı halkaya 2 adet popcorn yapıyoruz ve sıra bitene kadar 16 tane popcorn yapmış oluyoruz. İlk ve son popcornu birleştiriyoruz. Son olarak 1 defa zincir çekiyoruz ve bir makas yardımıyla kesiyoruz. Kestikten sonra iplerimizi gizlememiz gerek bunun için ince tığı alıyoruz ve örneğimizin arka tarafından tığı batırıp ipi zincir çeker gibi alıp alttan geçiriyoruz. Aynı işlemi bir kez daha tekrar ediyoruz ve kalan ipi de bir makas ile kesiyoruz. Umarım beğenmişsinizdir.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı