Tığ İşi Pıtırcıklı Yelpaze Oyası Modeli

Tığ İşi Pıtırcıklı Yelpaze Oyası Modeli
Tığ İşi Pıtırcıklı Yelpaze Oyası Modeli

Biraz zor ve karmaşık gibi görünen ve 2 sıradan oluşan ama yapımı oldukça kolay olan farklı bir pıtırcıklı yelpaze tığ oyası yapımını sunacağız. Ara motifli bir çalışma ile karşı karşıyayız. Oyanın yapılışında 4 farklı renkte oya ipi kullanılırken, ara motifler 3 farklı renkle, ana motifleri oluşturun yelpazeler ise 2 farklı renkle çalışılmıştır.

İlk sırada örümcekle başlanan, tırabzanla yukarı çıkılıp, sık iğneyle tığ batısına inilen tepesinde pimpirik olan çubuklu motifler yapılmıştır. Bunlardan üçer tanesi ara motif için kullanılmış olup tepelerine 3 farklı renkle pimpiriklerden oluşan minik çiçekler çalışılmıştır.

Yelpaze motifleri ise ara motiflere göre biraz karışık gibi durmaktadır. O da üç tane çubuk motifine sabitlenerek yapılmış bir motiftir. Tek renk oya ipi ile tek seferde işlenmiştir. Bütününde pimpiriklerle çalışılmış olup sanki iki ayrı motif çalışılıyormuş gibi bir izlenim görülmektedir.

Tığ İşi Pıtırcıklı Yelpaze Oyası Örneği
Tığ İşi Pıtırcıklı Yelpaze Oyası Örneği

Pıtırcıklı Yelpaze Oyası Anlatımı

Yelpaze motifinin ilk kısmına iki çubuk arasına 8 zincirle köprü oluşturularak başlanmıştır. Pimpirikler yan yana sıralanmış çubuklar şeklinde çalışılmıştır. İlk kısmı için 3 zincir, 3 tırabzan arasına 4 zincir kapatılıp sık iğneyle tamamlanan çubuklardan 4 tane yapılmıştır.

Yelpaze motifinin geri kalanında ise yan yana yarım ay şeklindeki pimpirik motiflerinden oluşmuştur. Bu sefer ilk kısmında düz bir şekilde yan yana sıralanan zincirli, tırabzanlı ve sık iğneli çubuklar yarım ay şeklinde olacak şekilde yapılmıştır. Toplamda bu yarım aylardan yan yana 3 tane çalışılmıştır.

Kaynak: https://youtu.be/I–bnZL_mgk (Oya ve Dantel Dünyası)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı