Tığ İşi Parmaksız Eldiven Yapımı

Tığ İşi Parmaksız Eldiven Modeli
Tığ İşi Parmaksız Eldiven Modeli

Havaların gitgide soğumaya başladığı şu günlerde elinizi sıcacık tutacak eldivenlere ihtiyacınız olacağını düşündüğümüz için sizlere Atölye Hobi kanalının file parmaksız eldiven yapımını paylaşmak istedik. Fazla örgüde bilmenize gerek yok. Tığ işinden az anlayan ya da yeni başlayanların bile örebileceği tarzda bir eldiven modeli.

Angora iplikle fileli bir şekilde örülmesine rağmen oldukça sıcak tutan bir parmaksız eldiven modelidir. Bu görüntüsü ile aynı zamanda eski dantel eldivenleri de andırması açısından çok da şık durmaktalar. Sadece sağ ve sol parmak çıkıntısı yapımındaki zorluk haricinde çok kolay bir şekilde yapılabilen eldiven modelidir.

Fileli Parmaksız Eldiven Nasıl Örülür?

Eldivene bilek kısmından başlanmış ve yukarı doğru örerek ilerlenmiştir. Yapılacak elin bilek ölçüsünde zincir çekilerek fileli parmaksız eldiven yapımına başlanmıştır. Yetişkin biri için örnek anlatımda 52 zincir çekilmiştir. Bu da 26 tane kutucuk elde edilmesini sağlamaktadır. Bu yüzden atılacak zincirin çift sayıda ve kaç tane kutucuk isteniliyorsa iki katı kadar çekilmelidir.

Tığ İşi Parmaksız Eldiven Örneği
Tığ İşi Parmaksız Eldiven Örneği

İlk önce parmaksız eldivenin bilek kısmı örülmüştür. Zincir üzerine zincir ve tırabzanlarla kutucuklar oluşturulmuş ve üzeri de tırabzan tepelerine batarak aynı şekilde kutucuklar oluşturularak ilerlenmiştir. Bilek için 5 sıra bu şekilde çalışıldıktan sonra baş parmakların gireceği kısımlar da örüleceği için artırmalar yapılmıştır. Arttırmalar bir el için sıraya başlarken, diğer el için sıra sonunda yapılmıştır.

Parmak çıkıntıları örüldükten sonra diğer parmakların yeri için örme işlemine devam edilmiştir. Sonunda ise kutucuklar arasına fıstıklar yapılarak parmaksız eldivenin bir nevi kenar oyası çalışılmıştır. Aynı fıstıklı geçişler bileklik kısmına da uygulanmıştır.

Kaynak: https://youtu.be/rM407tbnfqA (atolyehobi)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı