Tığ İşi Papatya Oyası Yapımı

papatya oyası yapımı
papatya oyası yapımı

Özel el işlerimizden olan tığ oyaları, etkili kullanım alanlarından dolayı birçok alanda farklı şekillerde kullanılırlar. En özel yazma, yemeni ya da tülbentler de harika alternatifler ile özel görsel sonuçlar elde edilir. Bu kendin yap projemizde ise sizlere tığ işi papatya oyası yapımı hakkında detaylı ve anlatımlı bilgiler aktarmak istedik. Özel bir teknik ile yapılan bu modeli kesinlikle sizler de beğenecek, hemen yapmak isteyeceksiniz. Farklı renkler ile hazırlayacağınız yazmalarınızı kendiniz de çeşitli amaçlar için kullanabilirken, sevdiklerinize hediye edebilir hatta gelir amaçlı olarak satabilirsiniz.

papatya oyası yapımı

Öncelikle hem kıvırma işini yapacağız hem de çiçeklerimizin zemin ve yaprak kısımlarını oluşturacağız. Öncelikle kumaşımızı kıvırın, 3 zincir çekin ve ardından sık iğne şeklinde kumaşa girin. Tekrar 3 zincir çekin, sonra yine kumaşa batın ve 1 örümcek yapın. 4 zincir çekin tepeye bir halka yapın. Bu halkanın içine çiçek eklemesi yapacağız. Sonra aşağı örümcek ile inin. Bu kısma sık iğne doldurun ve yaprağımızı yapın. Sonra yine örümcek ile aşağıya inin. Sonra 3 zincir çekin ve papatya oyası yapımı işleminize devam edin. Zemin kısmı bu şekilde yaptıktan sonra, yazmanın içinde ki renklere uygun olarak çiçeklerin yapımına geçeceksiniz. Bu işlemin detaylarını altta ki resimlerde detaylı şekilde de görebilirsiniz. İlk olarak 5 zincir çekin. 12 sık iğne ile halkanın içini doldurun.

papatya oyası nasıl yapılır

7 zincir çekin ve 2 numaralı resimde görüldüğü gibi zincirin arka kısmından alarak ilmek çekin ve zincirin sonuna kadar ilmekleri tığınızda biriktirin. Zevkli bir model olan papatya oyası yapımı işimizde bu aşama önemli ve modele ahenk katan aşamadır. Sonra tek seferde ilmekleri çekin, yuvarlağın üzerinde 1 sık iğne atlayarak birleştirin. 6 yaprak oluncaya kadar motife devam edin ve bunları oyanıza ekleyin.

papatya oyası yapılışı
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı