Tığ İşi Papatya Kare Motif Çalışması

Papatya Kare Motif Çalışması
Papatya Kare Motif Çalışması

Kare motif örneklerinden şu ana kadar belki de en güzellerinden birinin yapılışını sunacağız. Ortası papatya figürlü kare motif çalışması gerçekten çok hoşunuza gidecek. Bebek battaniyelerinde, örgü çantalarda, hırkalarda, koltuk şallarında kesinlikle kullanmak isteyeceksiniz.

İp iki kat olarak kullanıldığı ve sıra sayısı fazla çalışıldığı için biraz büyükçe bir kare motif çalışılmış. Bu da kullanılan ipin koton ama ince bir olmasından kaynaklanmış. Bu iple 3 numara tığ kullanılmış.

Ancak sizler kullanacağınız örgü projenize göre sıra sayısını tabi ki azaltabilirsiniz. Ya da artırabilirsiniz. Motifi daha kalın koton ya da elde kalmış iplerle de örebilirsiniz. Yine motifteki renk çeşitliliği ile hangi renkleri kullanmak isteyeceğiniz tamamen sizlere kalmış.

Papatya Kare Motif Modeli
Papatya Kare Motif Modeli

Ortası Papatya Kare Motif Nasıl Örülür?

Ortası papatya olacağı için yuvarlak bir motif şeklinde başlanmıştır. Papatya figürü bittikten sonra da yuvarlak motif kare motife dönüştürülmüştür. Bu açıdan yuvarlak motif kare motife nasıl çevrilir konusunu da incelemenizi öneririz.

Papatyaya bir sihirli halka yapılarak başlanır ve içerisine 8 tane sık iğne çalışılarak sıkılaştırma işlemi gerçekleştirilir. Ardından her bir sık iğnenin içine iki kez batarak yapılan ikili tırabzanların birlikte toplanması ile 8 adet yaprak elde edilir. Her 2 ikili tırabzan grubu arasında da 2 zincir çekilir.

Tığ İşi Papatya Kare Motif
Tığ İşi Papatya Kare Motif

Bir sonraki sırada diğer renge geçilerek yine tırabzanlarla daha geniş yapraklar çalışılır. Daha önceki sıradaki sekiz 2 zincirli aralara yapılır.

Papatya tamamlandıktan sonra daire halindeki motif kareye dönüştürülür. Bunun için zincirlerden köşeler oluşturulur. Üzerine de tırabzanlardan oluşan sıralarla kare motif genişletilir.

Kaynak: https://youtu.be/MGusUSI3Jsw (atolyehobi)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı