Tığ İşi Palamar Halat Desenli Örgü Modeli

Renkli tığ işi palamar halat örgüsü
Renkli tığ işi palamar halat örgüsü

Yurt dışı kaynaklı örgü modellerinin paylaşımına devam ediyorum. Sizlere bu kez de gemi halatlarından ismini almış olan palamar halat desenli örgü modeli anlatımını sunmak istiyorum. Resimlerinden de anlaşılacağı üzere örgü örneği adeta bir halatı andırır şekilde oluşturulmuş. Gerçekten farklı bir desene sahip bu örnek biraz seyrek bir dokumaya sahip olup tığ ile örülmektedir. Modeli düz bir renkte örebileceğiniz gibi birbiriyle uyumlu farklı renkleri kullanarak da örebilirsiniz.

Resimli anlatımını sunacağım bu örgü modeli için maalesef bir yapılış videosuna rastlayamadım. Fakat tığ işi ustası siz hanımlar bu modelinde üstesinden gelecektir düşüncesindeyim. Öncelikle oldukça zor ve meşakkatli bir örnek olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Bu sebeple palamar desenli örgü modeli başlangıç seviyesindekiler için pek uygun olmayabilir.

Yapılışı:

Tek renk tığ işi palamar halat örgü örneği
Tek renk tığ işi palamar halat örgü örneği

Zincir, yarım sık iğne, ikili tırabzan bu modelin yapımında kullanacağımız tığ işi teknikler olacaktır. Başlangıç olarak 66 zincir çekilerek örneğin yapımına başlanır. Sonrasında aşağıda anlatımını verdiğim sıraları uyguladığınızda siz de kendinize palamar halat desenli tığ işi yapmış olacaksınız. Unutmadan parantez içindekiler belirtilen sayı kadar tekrar edilmesi gerekmektedir.

1. Sıra : 4 zinciri atla, (sonrakinde 2 ikili tırabzan, sonrakinde 1 ikili tırabzan,  sonrakinde 2 ikili tırabzan, 1 zincir, 3 zincir atla)- 3 kez yap. Sonrakinde 2 ikili tırabzan, sonrakinde 1 ikili tırabzan, sonrakinde 2 ikili tırabzan, 1 zincir atla, (sonrakinde 1 ikili tırabzan, 2 zincir, 2 zincir atla)- 2 kez yap. Halka yap: 17 zincir işle, dön, önceki ikili üçlü tırabzanda sık iğne yap, 3 zincir, dön, 17 zincirin boşluğuna 27 ikili tırabzan yap ve ilk zincirde sık iğne yap.)

Palamar örgü halka yapımı 1
Palamar örgü halka yapımı 1
Palamar örgü halka yapımı 2
Palamar örgü halka yapımı 2

(2 zincir yap, iki zincir atla, sonrakinde 1 ikili tırabzan), 2 kez işle, halka yap, 2 zincir yap. 2 zincir atla, sonrakinde 1 ikili tırabzan, 1 zincir atla, (sonrakinde 2 ikili tırabzan, sonrakinde 1 ikili tırabzan, sonrakinde 2 ikili tırabzan, 1 zincir, 3 zincir atla)- 3 kez yap. Sonrakinde 2 ikili tırabzan, sonrakinde 1 ikili tırabzan, sonrakinde 2 ikili tırabzan, son zincirde 1 ikili tırabzan ve dön.)

Palamar örgü birinci sıranın sonu
Palamar örgü birinci sıranın sonu

2. Sıra: 4 zincir yap. Aşağıdaki ilk ikili tırabzanda 1 ikili tırabzan, aşağıda ortadaki ikili tırabzana (üçüncü) 1 ikili tırabzan, 1 zincirin boşluğunda 1 ikili tırabzan, 3 zincir, aynı boşlukta 1 ikili tırabzan) – 3 kez yapın. Aşağıda ortadaki ikili tırabzanda 1 ikili tırabzan, 2 ikili tırabzan atla, 1 ikili tırabzan+1 zincir + aşağıda sonraki ikili tırabzanda 1 ikili tırabzan, (2 zincir, sonraki ikili tırabzanda 1 ikili tırabzan) – 5 kez yapın. 1 zincir, aşağıda aynı ikili tırabzanda 1 ikili tırabzan, (aşağıda ortadaki ikili tırabzanda (üçüncü) 1 ikili tırabzan, 1 ikili tırabzan+ sonraki 1 zincirin boşluğuna 1 ikili tırabzan) – 3 kez yapın. Aşağıda ortadaki ikili tırabzanın ortasında 1 ikili tırabzan, 1 ikili tırabzan +1 zincir + dördüncü zincirde 1 ikili tırabzan ve dönün.

Palamar örgü ikinci sıra
Palamar örgü ikinci sıra

3. Sıra: 3 zincir yapın, 1 zincirin boşluğunda 2 ikili tırabzan, (1 zincir, sonrakinde 3 zincirin boşluğunda 5 ikili tırabzan) – 3 kez yapın. 1 zincir, 1 zincirin boşluğunda 2 ikili tırabzan, ikili tırabzanda 1 ikili tırabzan, 2 zincir, aşağıda sonraki ikili tırabzanda 1 ikili tırabzan) -2 kez yapın. Halka yapın, 2 zincir, aşağıda sonraki ikili tırabzanda 1 ikili tırabzan , 1 zincirin boşluğunda 2 ikili tırabzan, ( 1 zincir, sonraki 3 zincirin boşluğunda 5 ikili tırabzan)- 3 kez yapın. 1 zincir, 4 zincirin boşluğunda 2 ikili tırabzan, üçüncü zincirde 1 ikili tırabzan ve dönün.

Palamar örgü üçüncü sıra
Palamar örgü üçüncü sıra

4. Sıra: 3 zincir yapın. (1 ikili tırabzan + 3 zincir + 1 zincirin boşluğunda 1 ikili tırabzan, aşağıda ortadaki ikili tırabzanda (üçüncü) 1 ikili tırabzan) – 4 kez yapın. ( 2 zincir, aşağıda sonraki ikili tırabzanda 1 ikili tırabzan) – 5 kez yapın. (1 ikili tırabzan + 3 zincir + sonraki 1 zincirin boşluğunda 1 ikili tırabzan, aşağıda ortadaki (üçüncü) ikili tırabzanda 1 ikili tırabzan) – 3 kez yapın, 1 ikili tırabzan + 3 zincir + 1 zincirin boşluğunda 1 ikili tırabzan, üçüncü zincirde 1 ikili tırabzan yapın ve dönün.

Palamar örgü dördüncü sıra
Palamar örgü dördüncü sıra

5. Sıra: 3 zincir yapın, (sonraki 3 zincir boşluğunda  5 ikili tırabzan, 1 zincir)- 3 kez yap. Sonraki 3 zincirin boşluğunda 5 ikili tırabzan, aşağıda sonraki ikili tırabzanda 1 ikili tırabzan, ( 2 zincir, aşağıda sonraki ikili tırabzanda 1 ikili tırabzan) -2 kez yapın, halka yapın. (2 zincir, aşağıda sonraki ikili tırabzanda 1 ikili tırabzan) – 2 kez yap. Halka yapın, 2 zincir, aşağıda sonraki ikili tırabzanda 1 ikili tırabzan, (sonraki 3 zincirin boşluğuna 5 ikili tırabzan, 1 zincir) – 3 kez yap. Sonraki 3 zincirin boşluğuna  5 ikili tırabzan, üçüncü zincirde 1 ikili tırabzan yapın ve dönün.

Palamar örgü beşinci sıra
Palamar örgü beşinci sıra

Arzu ettiğiniz uzunluğa ulaşana kadar sıraları 2 veya 5 kere daha tekrar edebilirsiniz.

Palamar Örgüsü Yapma

İlk iki halkayı birbirinden zıt yönlerde çevirin. Bu adımı üçüncü sıranın sonraki 2 halkası için de tekrar edin.

Palamar örneği yapımı
Palamar örneği yapımı
halkaları halkalar içerisinden geçirme
halkaları halkalar içerisinden geçirme

Yukarıdaki halkaları aşağıdaki halkaların içerisinden geçirin.

Halkaları zıt çevirme 1
Halkaları zıt çevirme 1

Sonraki sıranın sıradaki 2 halkasını birbirine zıt yönlerde çevirin ve onları aşağıdaki halkaların içinden geçirin. Bu adımı bütün halkaları geçirene kadar tekrarlayın ve son şeklini verin.

Halkaları zıt çevirme 2
Halkaları zıt çevirme 2

Apre

İlk apre sırası modelin sağ tarafındaki sıradır. Her zamanki gibi seyrek örgü kısmını yapın. Ancak palamar örgüsü kısmı için ek olarak halka bağlantısında:

(2 zincir, aşağıda sonraki ikili tırabzanda 1 ikili tırabzan) – 4 kez yapın.

apre yapım aşaması
apre yapım aşaması

10 zincir yapın, 3 zincir atlayın, zincirin altına 10 ikili tırabzan işleyin ve ilk zincirde yarım sık iğne yapın. İki zincir işleyin, aşağıda sonraki ikili tırabzanda 1 ikili tırabzan.

Seyrek örgü kısmını her zamanki gibi apre yapın.

apre birinci sıra
apre birinci sıra

İkinci sıra: Seyrek örgü kısmını her zamanki gibi işleyin fakat palamar örgü kısmında ek parçayı eklemek için;

Ek parçayı halkaların içinden geçirin.

apre ikinci sıra 1
apre ikinci sıra 1

(2 zincir, aşağıda sonraki ikili tırabzanda 1 ikili tırabzan)- 3 kez yapın, 2 zincir, örme yönüne göre ipi şişe sarın, tığı sonraki ikili tırabzanın tepesinin içine ve ek parçanın serbest kenarının içine takın.

apre ikinci sıra 2
apre ikinci sıra 2

İkili tırabzan yapın. 2 zincir işleyin, aşağıda sonraki ikili tırabzanda 1 ikili tırabzan. Seyrek örgü kısmını her zamanki gibi apre yapın.

apre ikinci sıra 3
apre ikinci sıra 3

Üçüncü sıra: Her zaman olduğu gibi seyrek örgü kısmını işleyin. Ancak palamar örgü kısmını halkayla birleştirmek için bağlantı kısmında:

2 zincir işleyin ve aşağıda sonraki ikili tırabzanda 1 ikili tırabzan, ilk palamar örgüsü halkasının birleşiminde; halkayı tığdan bırakın. Tığı ilk palamar örgüsü halkasının tepesinin içine yerleştirin ve bıraktığınız halkayı takın.

apre üçüncü sıra 1
apre üçüncü sıra 1

Halkayı palamar örgüsünün içinden geçirin.

2 zincir yapın, aşağıda sonraki ikili tırabzanda 1 ikili tırabzan, 1 zincir, ek parçanın eklenmesi: tığı halkadan çıkarın, tığı ek halkanın ortasının içine takın ve bıraktığınız halkayı tığa takın. Onu, parçanın içinden geçirin.

1 zincir yapın. Aşağıda sonraki ikili tırabzanda 1 ikili tırabzan, 2 zincir ve aşağıda sonraki ikili tırabzanda 1 ikili tırabzan, ikinci palamar örgüsü halkasını birleştirme: (ilk palamar örgüsü halkasının birleşimindeki tüm adımları tekrarlayın).

2 zincir işleyin ve aşağıda sonraki ikili tırabzanda 1 ikili tırabzan yapın.

Seyrek örgü kısmını her zamanki gibi apre yapın.

apre üçüncü sıra 2
apre üçüncü sıra 2

Şema:

Tığ işi palamar halat örgü diyagramı
Tığ işi palamar halat örgü diyagramı
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı