Tığ İşi Örümcekli Yapraklı Oya Yapımı

Tığ İşi Örümcekli Yapraklı Oya Modeli
Tığ İşi Örümcekli Yapraklı Oya Modeli

Sunacağım yeni tığ oyası modeli güzelliği ve farklılığı ile oldukça beğeninizi kazanacak hanımlar. İki sıradan oluşan bu örümcekli yapraklı tığ oyası örneği videolu anlatımı ile huzurlarınızda. Örümcekli oyalar içerisinde yer alan bu kolay tığ oyasını yapmakta zorlanmayacaksınız. Tüm ayrıntılar için yazımı okumaya devam edin.

Anlatımına geçmeden önce gelin oyayı bir önden inceleyelim. Verilecek arayı belirleyecek olan sıra yeşil renkte örülmüştür. Aynı sırada ikinci sıradaki motifi tutturmanızı sağlayan örümcekler ve örümceklere yapılan pimpirikler göze çarpmaktadır. İkinci sırada da farklı renklerdeki iplerle işlenen üç yapraklı bir oya motifi gözlemlemekteyiz.

Örümcekli Yapraklı Tığ Oyası Yapımı

İlk sıra tığ batısı üzerine yapılır ve verilecek arayı belirler. Bunun için de tığ batısına batıp ikili tırabzan ve arasına 4 zincir çekip kapatarak pimpirik yapılır. Planladığınız ara kadar bu işleme devam edilir ve örümcekli gövdenin yapımına geçilir.

Toplamda iki tane tığ batısına her birinde 3 olacak şekilde 6 tırabzan yapılır. Devamında 9 zincir çekip dönerek ilk üçlü tırabzanın tepesine zincir kapatılır. Ardından iki tane aynı boyda örümcek çekilir ve aşağıdan 3 pimpirik atlanıp dördüncüye kapatılır. İki zincir çekilip dönülür ve yandaki örümceğin iki kanadına kapatılır. Bu örümceğin aynı iki kanadına 9 adet daha 2 zincir çekip kapatma işlemi uygulanır.

örümcekli yapraklı tığ oyası örneği
örümcekli yapraklı tığ oyası örneği

Devamında gelen örümceğin iki kanadına da 5 tane 2 zincir çekip kapatılır. Yine örümcek çekilip dönülür ve yandaki yuvanın 5. Pimpiriğine tutturulur. İki zincir çekilip dönülür ve örümceğin 2 kanadına 10 tane 2 zincir çekip kapatılır. İki zincir çekilir ve yarım olan örümceğe kapatılır. Bu kalan kısmını da 5 tane 2 zincir çekip kapatılır. Devamında gelen zincirli yuvaya sık iğnesi ile geçiş yapılır. Buraya 5 sık iğnesi yapılır, 4 zincir çekilip kapatılır ve tekrar 5 sık iğnesi yapılır. Tekrar tığ batısından pimpirikli ara verme işlemine devam edilir.

Şimdi örümcekli yapraklı tığ oyası modelinin ikinci sırasının yapımına sıra geldi. Farklı renkte oya ipine geçilerek örümcekli gövdenin ilk pimpirikli yuvasına ip sabitlenir. Üç zincir çekilip kapatılır ve aynı yuvaya 4 tane tırabzan yapılır. Araya 4 zincir çekilip kapatılır ve yine 4 tane tırabzan yapılır. Bir zincirle dönüş yapılır ve ortaya kadar tırabzanların tepesine sık iğne yapılır. Orta yuvaya 5 kez 5 zincir çekip kapatılır. Sık iğnesi yaparak uç kısma ilerlenir. Dokuz zincir çekip dönerek bir pimpirik atlayıp ikincisine kapatılır ve bir yuva elde edilir. Devamında bu yuvalardan 2 tane daha yapıp toplamda 3 yuva yapılır. Bu yuvaların içi de 2 zincir çekip kapatılarak doldurularak ikinci sırada tamamlanır.

Anlatımlı Örümcekli Yapraklı Tığ Oyası Videosu

Kaynak: https://youtu.be/lJo3KD2mtJw

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı