Tığ İşi Örgü Teknikleri; Parmaktan İp Dolama Tekniği

Modelleri özgürce yapabileceğimiz, farklı şekillerde sonuçlar alacağımız tığ işleri, harika ve kullanışlı modeller için bizlere sonuçlar sağlar. Etkileyici ve inanılmaz şekilde karşımıza çıkan bu modeller, özgün ve eşsiz tasarımlar olarak her alanda yardımcı olacak ürünleri oluşturmakta kullanılır. Bu özel modeller farklı tığ işi teknikler ile gerçekleşecektir. Özellikle tığ ile model başlangıcı herkesin merak ettiği, etkili ve farklı sonuçları alabileceğiniz özel bir yöntem. Bu şekilde başladığınız modeller kare ya da yuvarlak olan işlemler için uygundur. Aynı şekilde başlangıç noktasında kocaman bir deliğin de oluşmasını engellemiş olursunuz. Lif, motif, şal ve diğer birçok tığ modelinde bu başlangıç tekniğini sizler de aktif bir şekilde kullanabilirsiniz.

parmaktan ip dolama tekniği

İşlem aşamalarını resimli anlatımlar ile size aktaralım. Yukarıda ki resimde görüldüğü gibi ipi iki parmağınıza 2 kez dolayın. Bunu isterseniz tek parmak ile de yapabilirsiniz. Tığ ile model başlangıcı ilk aşamamız bu şekilde oluyor.

parmaktan ip dolama

Tığın gagasını iki parmağımızın arasından ve iplerin içinden geçirip, öreceğimiz ipi çekin ve yukarıda ki resimde ki şekle sokun.

parmaktan ip dolama resimli anlatım

Şimdi tığına ip alın ve çok fazla sıkmadan, alttaki ip ile çok oynamadan, modelin yapımına başlayın. 2-3 zincir çekin ve 2 sıra sarılı olan ipin üzerine modelinizde ki kadar dolgu ya da sık iğne başlangıcını yapın.

parmaktan ip dolama anlatımlı

Yukarıda ki resimde de görüldüğü gibi altta bulunan ip ile ilgili hiçbir işlem yapmıyoruz. Sürekli dolgu işlemine devam ediyoruz.

parmaktan ip dolama teknikleri

Detaylarını görebilirsiniz.

tığ ile model başlangıcı

Ve artık tığ ile model başlangıcı için son aşamalara geliyoruz. Yapmak istediğiniz dolgu sayısına ulaştığınızda, işlemin başlangıç noktasına giriş yapın. Şimdi işlemin iki ucunu birleştirin. Modelinizin tam olarak oturması için atlat ki başlangıç ipinizi iyice çekiştirin ve ortada ki başlangıç deliğinin sımsıkı olmasını sağlayın.

tığ işi teknikler

Ve işte tığ işi modelimizin tamamen bitiriyoruz. Altta kalan ipinizi yukarı çekerek, örgünün içine yedirin ve bu şekilde ilerde modelde atma sorununun da yaşanmasını önlemiş olursunuz. Farklı bir şekilde karşımıza gelen bu başlangıç artık ortada delik istemediğiniz tüm tığ işlerinde aynı şekilde kullanılabilecektir.

Bir önceki yazımız olan Mutfak Dantel Örneklerinin En Yenileri başlıklı makalemizde 2016 mutfak dantelleri, 2016 peçete dantel modelleri ve el işi hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevgi

25 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım. Benim hakkımda daha detaylı bilgi için Ben Kimim sayfama bir göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir