Tığ İşi Örgü Teknikleri; Örümcek Modeli Nasıl Yapılır?

Tığ işi ile yapılabilecekler sınırsız. Bunu hepimiz biliyoruz. Farklı şekillerde ve teknikler ile yaratılan modeller ile eşsiz ve özel sonuçların alınması da mümkün olacaktır. Bu neden ile tığ işini çok fazla bilmeyenler için özel ve farklı teknikleri paylaşarak, etkileyici ve özel sonuçları almak mümkün olacak. Sizler de kendin yap projelerimiz ile harika sonuçları hızlı bir şekilde alabilirsiniz. Bu yazımızda da sizler ile tığ ile örümcek modeli yapımını paylaşmak istedik. Beklentilerinize farklı şekilde cevap verecek olan bu model ile gerçek anlamda farklı modeller üretebilirsiniz. Şallar, yelekler ve diğer istediğiniz tüm modeller için sizler de harika sonuçları örümcek modeli ile alabilirsiniz.

İşlem için uygun numaralı tığ ve ip gerekiyor. Bu modeli istediğiniz tür ip ile yapabilirsiniz. Dantel ipi ya da örgü ipleri ile de aynı şekilde örümcek kullanma şansınız var. Şimdi tığ ile örümcek modeli resimli anlatımlarımıza gelin birlikte bir göz atalım.

tığ işi örümcek modeli

İlk aşama, başlangıç için bir adet ilmek atarak klasik bir şekilde başlıyorsunuz.

tığ işi örümcek modeli resimli anlatım

Şimdi tığınıza ip almadan, direk başlangıç noktanıza tığınız ile ilmeğin içinden geçerek, ilmek çekin. Şimdi yukarıda ki sağda bulunan resme dikkat edin. Bu aşama örümcek modelinin en önemli noktasıdır. En solda kalan ipin içinden tığınızı geçirin ve ip alın, resimde gördüğünüz gibi tığda 2 dal ip olacak.

tığ işi örümcek modeli anlatımlı

İkisini bir çekip, yukarıda resimde görüldüğü gibi yine uzun bir ilmek, yine kökten ip çek, en baştaki ilmeğin içinden ip al ve ikisini bir ör. Bu işlemi yeteri kadar yapın, ikinci sıraya geçelim.

tığ işi örümcek modeli nasıl yapılır

Yukarıda ki resimde görüyorsunuz. 3 adet örümceği geri alın, üçüncü modelin başındaki zincirin içine girin. Ve bir örümcek yapın. Sonra 2 tane daha örümcek yapın hemen bir tane örümcek bırakarak, aynı şekilde sık iğne ile birleştirin. Modelimiz bu şekilde ilerliyor. İstediğiniz kadar bu işlemi yapabilirsiniz.

tığ işi örümcek modeli resimli

Modelin detayını yukarıda ki resimde de görebilirsiniz. Oldukça kolay olan tığ ile örümcek modeli birçok ana model içinde kullanılabilir. Bu bakımdan etkileyici ve özel sonuçları sizler de alabilirsiniz. Şallar ya da şal oyalarında oldukça kullanışlı bir modeldir.

Bir önceki yazımız olan Tığ İşi Karanfil Modeli Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde tığ işi karanfil modeli, tığ işi karanfil modeli nasıl yapılır ve tığ işi karanfil modeli resimli anlatım hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevgi

25 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım. Benim hakkımda daha detaylı bilgi için Ben Kimim sayfama bir göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir