Tığ İşi Mutfak Havlusu Ya da Namaz Örtüsü Örneği

Tığ İşi Mutlak Havlusu ya da Namaz Ortusu Ornegi
Tığ İşi Mutlak Havlusu ya da Namaz Ortusu Ornegi

Sizler için en yeni mutfak havlusu örnekleri ve tığ işi namaz örtüsü modelleri paylaşmaya çalışıyorum. İğne oyasından çevirme bu tığ işi oya örneği ile birbirinden şık mutfak havlusu veya namaz örtüsü kenarı yapacaksınız. Videolu tığ oyaları içerisinde çiçekli güzel motifi ile öne çıkan bir oyanın yapımını öğreneceksiniz. Mutfak havlusu kenar örneği ile namaz örtüsü kenar örneği arayanlar bu oya modelini çok beğenecekler.

Bu yeni tığ oyası yapımında altın sarısı, bordo ve yeşil oya ipleri ve 22 numara (0,5 mm) tığ kullanılmıştır.

Oya örneği tığ batısı haricinde 4 kısımdan oluşmaktadır. Ana motif çiçektir ve iki kısımdan meydana gelmektedir. Ortasında kare şeklinde bir motif ve bunu çevreleyen yapraklar bulunmaktadır. İki çiçek motifi arası 6 adet pimpiriklerden oluşan bir motif kullanılmıştır. Çiçeği yazma kenarına eklemek için tığ batısı üzerine iki adet dağ örülmüştür.

Tığ İşi Mutlak Havlusu
Tığ İşi Mutlak Havlusu

İğne Oyasından Çevirme Tığ Oyası Nasıl Örülür?

İlk etapta ana motif olan çiçeğin ortasının yapımı ile başlanmıştır. Çiçeğin ortası kare olacak şekilde tamamı ile zincirler çekilerek oluşturulmuştur. İlk önce 7 yuva elde edilmiştir. Her sırada çekilen zincirler bu yedi yuvaya kapatılarak kare motif elde edilmiştir. Kare motif için toplamda bu şekilde 7 sıra örülmüştür.

Çiçeğin taç yaprakları için bu kare motifin belirli yerlerine girerek zincirlerle geniş yuvalar oluşturuyoruz. Her bir zincirli yuva içerisine girerek 2 zincir çekip sık iğne ile kapatarak yuva üzerine bordür işliyoruz.

Küçük ya da büyük havlu kenarında güzel duracak iğne oyasından dönüştürme tığ oyasının iki motif arasını da yapıyoruz. Ardından çiçek motifini ekleyeceğimiz iki dağımızı tığ batısına işliyoruz. Ortası kare çiçek motifini de bu dağların tepelerine eklediğinizde bu güzel havlu kenarı oyanız tamamlanmış olacaktır.

Yapılış Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı