Tığ İşi Minyatür Elbise Nasıl Yapılır

Tığ İşi Minyatür Elbise Yapımı
Tığ İşi Minyatür Elbise Yapımı

Tığ işleri sadece hırka, yelek, lif ve atkı örmede kullanılmıyor. Farklı amaçlarla süs eşyası örmek için de tığ işlerinden faydalanabiliriz. Bu amaçla sizlere Damla Hobi kanalının bizlere sunmuş olduğu tığ işi minyatür elbise yapımını iletmek istedim. Bu küçük mini tığ elbiseleri buzdolabı süsü ya da anahtarlık ucu olarak kullanabilirsiniz.

Malzemeler:

Malzeme olarak 50% pamuk 50% akrilik iplik ile 2,5 numara tığ kullanıyoruz. Resimde de görüleceği üzere küçük elbiselerin yapımında kenarları belirtmek için kullanılan beyaz renkli ip standart olarak tüm renklerde kombin edilmiştir. Ana renklerle hoş bir görüntü sergilediğini şimdiden söylemek isterim.

Yapılışı:

Tüm bilgiler ışığında tığ işi minyatür elbisenin nasıl yapıldığını kısaca özetleyelim.

İlk önce sihirli halka yapıyoruz. Halkaya zincir çekip ikili tırabzanlarla (zincir ile birlikte 16 tane) dolduruyoruz. İkinci turda birinci turdaki halkalara batarak ikili tırabzan (32 tane) ve zincir örerek ilerliyoruz. Zincir çekip ipi kesiyoruz.

Örgü Minyatür Elbise Nasıl Örülür
Örgü Minyatür Elbise Nasıl Örülür

Diğer renkteki (beyaz) ipi alıp ortalara çektiğimiz zincir için batıp sabitliyoruz. Sırası ile 3 zincir, 1 ikili tırabzan, 1 zincir örüp aynı halkaya batarak 2 ikili tırabzan yapıyoruz. Bu şekilde örmeye devam ederek sonda zincirle kapatıp ipi keserek üçüncü turu tamamlıyoruz.

İlk ipi (yeşil) alıp tığa ilmek atarak ikinci turdaki beyaz halka içine sabitliyoruz. Aynı halka içine 3 zincir, 1 ikili tırabzan, 1 zincir çekip aynı halka içine batarak 2 ikili tırabzan örüyoruz. Bunu sıradaki diğer halkalara batarak 4 defa örüyoruz. Kol birleştirme işlemine geçiyoruz. 4 halkayı es geçip beşinci halkaya batarak 1 ikili tırabzan, aynı halkaya girerek 2 ikili tırabzan, 1 zincir çekip örmeye devam ediyoruz. Böylelikle tığ işi minyatür elbisenin kolu oluşmuş oluyor. Ardından sıradaki 4 halkaya 2 ikili tırabzan, 1 zincir, 2 ikili tırabzan şeklinde örme işlemi gerçekleştiriyoruz. Sonrasında diğer kolun köşesi ile birleştirme işlemi yapılır.

Bir önceki turda oluşturduğumuz her bir yeşil halkaların ortasına batarak 2 ikili tırabzan, 1 zincir, 2 ikili tırabzan örerek elbisenin gövdesini örmeye devam ediyoruz. Bu şekilde 3 sıra örüyoruz. Diğer sıraya geçtiğimizde tırabzan sayısını artırıyoruz. Bunun için 3 ikili tırabzan, 1 zincir ve 3 ikili tırabzan şeklinde ilerliyoruz. Bunu 1 sıra daha tekrarlıyoruz. Son sırayı da bitirdikten sonra ipi kesiyoruz. Böylelikle ikili tırabzanlardan 5 sıra minik elbisemizin eteğini örmüş bulunuyoruz.

Etek kenar kısmının yapımına geçiyoruz. Diğer renk (beyaz) ipe geçiyoruz. Tığla ilmek yapıp son oluşturduğumuz sıranın halkasına sabitliyoruz. Sıranın her halkasına tek tek batıp 7 ikili tırabzan örerek etek kenar kısımlarını da bitiriyoruz. Tığ işi minyatür elbisesini iç taraftan ütüleyerek artık bir aksesuar olarak kullanabilirsiniz.

Yapılış Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı