Tığ İşi Mevsimlik Bluz Nasıl Örülür

Tığ İşi Mevsimlik Bluz Nasıl Yapılır
Tığ İşi Mevsimlik Bluz Nasıl Yapılır

İçlerine penye ve bodyler giyilerek kullanabileceğiniz harika bir tığ işi mevsimlik bluz örneği anlatımı ile birlikteyiz. İsteğe göre boyunu ayarlayabileceğiniz bu tığ işi bluz modelini boyunu biraz uzun tutarak elbise olarak da kullanabilirsiniz.

Videoda anlatılan bluzun boyu 40 cm’dir. Kendi isteğinize göre boyu ayarlayabilirsiniz.

Malzemeler:

Dört mevsimlik kullanabileceğiniz ince, bükümü çok güzel olan ve rahatlıkla kullanılabilen Alize Diva 60 numara iplik kullanılmıştır. Kullanılan yumak adedi toplamda 5 adettir. İplik, şişle ve tığla örülebilir bir ipliktir. Silikon saplı 5 numara tığ ile plastik saplı 3 numara tığ kullanılmıştır.

Yapılışı:

Bluz örneğinin başlangıcı 40-45 cm. uzunluğunda zincir çekilerek alttan itibaren yapılır. Daha sonra bu zincir üzerine 13 sıra örnek kurulur.

Örneğin örülmesine zincirler üzerine üçlü tırabzanlar yapılarak başlanır. Zincirin üzerine toplamda 4 adet üçlü tırabzan örülür. Üç zincir çekilir ve 4 tane üçlü tırabzan yan çevrilir. Üçüncü ve dördüncü tırabzanların arasına batarak dördüncü tırabzanın üzerine 4 tane üçlü tırabzan örülür. Başlangıç zincirlerinden 3 tane atlanır ve sık iğne ile başlangıç zincirlerine sabitlenir. Yedi tane zincir çekilir. Başlangıç zincirlerinden 7 zincir atlanır ve başlangıca 4 tane üçlü tırabzan yapılır. En baştan itibaren yapılan işlemler başlangıç zincir sırasına 13 tane örnek olacak şekilde yerleştirilir.

Tığ İşi Mevsimlik Bluz
Tığ İşi Mevsimlik Bluz

İkinci sırada 7 adet zincir çekilir. Örneği ortasına batarak 4 tane üçlü tırabzan yapılır. Üç zincir çekilir ve 4 tan üçlü tırabzan yan çevrilir. Bir alt sıradaki 7 zincire batarak sık iğne ile kapatılır.

Bu şekilde mevsimlik bluzun yapımında ön ve arka parçalar için 13’er adet örnek kurulur. Ön ve arka bittikten sonra birbirine dikilir. Diktikten sonra kol evi için her iki taraftan ikişer örnek bırakılır. Kol evi uzunluğu 20-22 cm’dir. Uzun omuzlar için 3’er tane örnek bırakılır. Kol, kol evi çevresinden başlanır ve aşağıya doğru örülür. Kol için 10 örnek kurularak örülür.

Yapılış Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı