Ana Sayfa Örgü Videoları Tığ İşi Kukuleta Bere Modeli Yapımı

Tığ İşi Kukuleta Bere Modeli Yapımı

Tığ İşi Kukuleta Bere Modeli
Tığ İşi Kukuleta Bere Modeli

Kışlık örgü modelleri geldikçe paylaşmaya devam ediyoruz. Bu kez de bebek ve çocuklar için çok şirin olduğunu düşündüğümüz bu kukuleta bere modeli ve yapılışını paylaşacağız. Bu tarz kukuleta bereler hem tığla hem de şişle örülebiliyor. Ancak biz tığla yapılanını sizlere sunacağız.

Üst tarafından yani kukuletasından başlanan bere aşağıya indikçe yapılan artırmalarla genişlemektedir. Bebe ipleri ile koton iplerle örülebilmektedir. Bere tamamlandıktan sonra tığla çalışılan çiçekler ile süslemeniz mümkündür. Ebruli iplerle örerek de hiç süse gerek kalmadan da örülebilir.

Videolu anlatımında 2-3 yaşa uygun bir kukuleta bere örneği yapılışı bir bebe ipi ve 3 numara tığ kullanılarak anlatılmıştır. Siz değişik yaş grupları için örmek isterseniz aşağıdaki resimdeki ölçülere göre örebilirsiniz.

Tığ İşi Kukuleta Bere Örneği
Tığ İşi Kukuleta Bere Örneği

Kukuleta Bere Modeli Nasıl Örülür?

Uç kısmından bir sihirli halka içine yapılan tırabzanlarla başlanan bir beredir. Sonrasında tırabzan sayılarında giderek artırma yapılarak bir bere formu elde edilmiştir. Örnek anlatımı yapılan bereye 12 tırabzanla başlanmış ve birer birer artırılarak toplamda 42 tırabzana ulaşılmıştır. Böylelikle berenin kukuletası oluşturulmuştur.

Kukuleta tamamlandıktan sonra 2 örüp 1 artırma ile devam edilerek normal bir bere yapımına geçilmiştir. Normal bere de istenilen baş ölçüsüne gelene kadar bu şekilde örüldükten sonra lastiği de yapılarak bitirilmiştir.

Kaynak: https://youtu.be/uPiyXyMfPVE (atolyehobi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here