Ana Sayfa Örgü Videoları Tığ İşi Köşeli Kare Motif Yapımı

Tığ İşi Köşeli Kare Motif Yapımı

Tığ İşi Köşeli Kare Motif Modeli
Tığ İşi Köşeli Kare Motif Modeli

Temelinde hanım dilendi bey beğendi olan, örmesi çok zevkli köşeli kare motif modeli yapılışını aktaracağız. Hanım dilendi bey beğendi modeline çok benzemekle birlikte biraz farklılıkları da bulunmaktadır. Ancak diğer kare motiflere nazaran çok çok kolay bir yapılışa sahiptir.

İlk sıra hanım dilendi bey beğendi de olduğu gibi dönerek örülürken diğer sıralarda gidip gelmelerle örülmüştür. Her iki sırada bir renk değişimine gidilmiştir. Bu da ortaya renkli motifler çıkmasını sağlamıştır. Bu kare motifler yönleri değiştirilerek birleştirilip çok farklı örgü projelerinde çok farklı ve güzel sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Bebek battaniyeleri, örgü çantalar, hırkalar, yelekler için motif arayanlar bu kolay kare motifleri tercih edebilir.

Tığ İşi Köşeli Kare Motif Örneği
Tığ İşi Köşeli Kare Motif Örneği

Köşeli Kare Motif Nasıl Örülür?

Örnek anlatımında koton iplik ve 3 numaralı tığ ile örülmüştür. Bu tığ işi köşeli kare motif toplamda 7 sıradan oluşur. En son sıra haricindekiler 2 sıra şeklinde örülmüştür.

Bir sihirli halka oluşturularak ortasından başlanır. İlk sıra kare şeklinde oluşması gerektiğinden 4 köşe 4 kenar olacak şekilde örülür. Halka içine köşeler için 2 zincir çekilir, kenarlar içinde 3 adet ikili tırabzan grupları oluşturulur. İkinci sıraya ters yüzde aynı renkte iple devam edilir ve köşelere arada 2 zincir olacak şekilde 2 ayrı üç adet ikili tırabzan grupları örülür.

Diğer sıralarda gidip gelmelerle iki sıra şeklinde örüleceğinden 1 düz, 1 ters yüzde kurulur. Son sırada yine her köşeye 3 adet ikili tırabzan grupları ile köşeli kare motif örneği sonlandırılır. Daha detay ve gerekli püf noktaları için aşağıdaki videosu izlenmelidir.

Kaynak: https://youtu.be/LlffeHrMCug (atolyehobi)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here