Tığ İşi Köşegen Bebek Battaniyesi

Köşegen Bebek Battaniyesi
Köşegen Bebek Battaniyesi

Sizler için harika bir köşegen bebek battaniyesi yapımı buldum. Örneğin video ve resimli anlatımını bulamadım ama açıklaması vardı. Naçizane çevirmeye çalıştım. Sık iğne, zincir, tekli ve üçlü tırabzanlarla çalışılan bu battaniye modeli ile bebeklerinize güzel bir battaniye öreceğinize eminim.

Köşegen bebek battaniyesi kare şeklinde olup büyüklüğü 84 cm.’dir. Yapımında 3 yumak LION BRAND marka Homespun model iplik ile 6,5 numara tığ kullanılmıştır.

Köşegen Bebek Battaniyesinin Yapımı:

5 zincir çekilir. Sihirli halka oluşturmak için ilk zincire giriş yapıp kapatın.

1. Sıra: Üç zincir çekilir. Halka içine sık iğne yapılır. 1 zincir çekilir. Halka içine tırabzan yapılır. Tekrar 3 zincir çekilir ve dönülür.

2. Sıra: Bir zincir boşluğunda sık iğne yapılır. Sonraki sık iğnede sık iğne yapılır. Üç zincirin boşluğunda sırası ile 1 sık iğne, 1 zincir, 1 tırabzan yapılır. Üç zincir çekilerek dönülür.

3. Sıra: Bir zincirin boşluğunda sık iğne yapılır. Sonraki her bir 3 sık iğnede sık iğne yapılır. Üç zincirin boşluğunda sırası ile 1 sık iğne, 1 zincir, 1 tırabzan yapılır. 3 zincir çekilir ve dönülür. Toplam 5 sık iğne.

4. Sıra: Bir zincirin boşluğunda sık iğne yapılır. Her çapraz sık iğnede sık iğne yapılır. Üç zincirin boşluğunda sırası ile 1 sık iğne, 1 zincir, 1 tırabzan yapılır. Üç zincir çekilir ve dönülür. Toplam 7 sık iğne.

5-51. Sıra: Dördüncü sıra aynen tekrarlanır. 103 sık iğneye ulaşana kadar her sırada 2 sık iğne artırılır. 51. sıranın sonunda 3 zincir yerine 2 zincir çekilir.

52. Sıra: Azaltma yapma sırasıdır. İlk sık iğne atlanır. Son sık iğnenin çaprazına her bir sık iğnenin içine bir sık iğne çalışılır. Son sık iğne atlanır. Üç zincirin boşluğunda tırabzan yapılır. 4 zincir çekilir ve dönülmez. Toplam 101 sık iğne.

53. Sıra: Birinci sık iğne atlanır. Son sık iğnenin çaprazına her bir sık iğnenin içine bir sık iğne çalışılır. Son sık iğne atlanır. 2 zincirin boşluğunda tırabzan yapılır. 2 zincir çekilir ve dönülür. Toplam 99 sık iğne.

54-102. Sıra: 53. sıra tekrarlanır. 1 sık iğne kalana kadar her sırada 2 sık iğne azaltılır. 3 zincir çekilir. 2 zincirin boşluğunda ilmek kaydırılır ve ardından 4 zincir çekilir. Dönülmez.

Battaniyeyi Bitirme:

Battaniyenin dış kenarında çalışılır. Aynı zincir boşluğunda üçlü tırabzan çalışılır (sonraki zincir boşluğunda 2 üçlü tırabzan yapılır. Köşedeki zincir boşluğuna kadar sırası ile 1 üçlü tırabzan, 2 üçlü tırabzan şeklinde ilerlenir. Köşedeki zincir boşluğunda ise 3 üçlü tırabzan çalışılır.) Parantez içinde yazdıklarım 3 kez tekrarlanır. Dördüncü zincirin üstüne doğru ilmek kaydırılır. Örgüyü kapatma işlemi yapılır.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı