Tığ İşi Köprü Örgü Örneği Yapılışı

Tığ İşi Köprü Örgü Örneği
Tığ İşi Köprü Örgü Örneği

Basit dokulu bir yapıya sahip bu tığ işi köprü örgü modeli ile çok güzel örgü şapka, örgü afgan işleri ve örgü atkılar yapacağınıza eminim. Hatta örgü şal projelerinizde de bu tığ işi örgü örneğini kullanabilirsiniz. Çok delikli ve büyük boşluklu bir örnek olduğu için yazlık örgülerinizde kullanabileceğiniz türden bir örnektir.

Tığ işi köprü örgü modeli yapımında Soysilk marka bir iplik ile örgü tığı kullanılmış. Soysilk ipliklerin soya fasulyelerinden elde edildiğini öğrendiğimde şaşırdım. İlk defa duyduğum bir şey. Tığ numarasını da alamadım. Videodan pek net anlaşılmıyor ama büyük numara bir tığ olduğu belli. Markası ise Addi Swing.

Köprü Örneğinde Kullanılan Tığ Teknikleri:

Orta seviye bir yapım zorluğuna sahip köprü tığ işi örgüsü yapımında aşağıdaki teknikler kullanılmış.

  • Zincir
  • Sık iğne
  • İkili tırabzan

Tığ İşi Köprü Örneğinin Yapılışı:

Hem ön hem de ters yüzü kullanılabilir bir yapıya sahip köprü desenin başlangıcı 4 ve katları +6 zincir şeklinde örülmektedir. Toplamda 3 sıradan oluşmaktadır. Planladığınız uzunluğa kadar ikinci ve üçüncü sıralar tekrarlanmalıdır.

Birinci Sıra

Beş zincir atlanır. Son zincire gelene kadar şu adımlar tekrarlanır. Sonraki zincirde 1 ikili tırabzan yapılır. Üç zincir çekin ve 3 zincir atlayın. Son zincirde 1 ikili tırabzan yapın ve dönün.

İkinci Sıra

Dört zincir çekilir. Son ilmeğe kadar şu işlemler tekrarlanır. Üç zincir grubunun ikinci zincirinde 1 sık iğne örülür. Sonra 2 zincir çekilir. Sonraki ikili tırabzanda 1 ikili tırabzan yapılır. İki zincir çekilir. Son zincirde 1 sık iğne yapılır ve dönülür.

Üçüncü Sıra

Dört zincir çekilir ve son zincire kadar şu işlemler tekrarlanır. Sonraki ikili tırabzanda 1 ikili tırabzan yapılır ve 3 zincir çekilir. Son zincirde 1 ikili tırabzan yapılır ve dönülür.

Video:

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı