Ana Sayfa Oya Dantel Videoları Tığ İşi Kolay Pul Oyası Yapımı

Tığ İşi Kolay Pul Oyası Yapımı

Tığ İşi Kolay Pul Oyası Yapımı
Tığ İşi Kolay Pul Oyası Yapımı

Yazmaları ve tülbentleri daha bir şık gösteren boncuklu oya örneklerinden yeni bir modelin yapılışını inceleyeceğiz. Pul olarak analı kızlı pulların kullanıldığı bu yapımı kolay boncuklu oya modeli yine de şık bir görünüme sahip. Tek rengin kullanıldığı bu tığ oyası modeli tek sıradan oluşmuş.

Yapılışında analı kızlı oyaların sadece kız olarak isimlendirilen pulların kullanıldığını görüyoruz. Eğer ikisinin de kullanıldığı bir tığ oya örneği arıyorsanız anlatımlı kolay analı kızlı pul oyası konusuna bir göz atmalısınız.

Kolay Pullu Tığ Oyası Yapımı

Tığ batısı yapıldıktan sonra örümcek çekerek oyanın yapımına başlanmıştır. Çekilen örümcek başına 2 kez alınarak devamındaki üçüncü tığ batısına kapatılmıştır. Ardından üçlü bir tırabzan ile yukarı çıkılmış ve 3 zincir çekilmiştir. Çıkılan tırabzana girilip başına 1 kez alınarak 5 adet üçlü tırabzan yapılmıştır.

Kolay Pullu Tığ Oyası Yapımı
Kolay Pullu Tığ Oyası Yapımı

Devamında 6 adet zincir çekilmiş oyanın tersi döndürülerek ilk başta örülen tırabzanın tepesine çekilen zincirler kapatılmıştır. Oyanın düz yüzüne dönülmüş 6 zincirli yuvanın içine 1 sık iğnesi ile giriş yapılmıştır. 3 adet zincir çekilmiş ve 1 adet pul alınmıştır. İpin ucu alınıp tekrar 3 zincir çekilip aynı 6 zincirli yuvaya kapatılmıştır. Aynı yöntemle 2 adet daha pul eklenmiştir. İlk başta olduğu gibi sonda da örümcek çekilip üçüncü tığ batısına kapatılmıştır.

Özetle kolay pullu oya modelinin yapımı yukarıda anlatılanların tekrarı gibidir.

Anlatımlı Kolay Pul Oyası Modeli Videosu

Kolay oya örneğinin yapımını izleyerek öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki videosunu izlemelisiniz. Videoda pul oyasının detaylarını ve size kolaylık sağlayacak bazı püf noktalarını bulabilirsiniz.

Kaynak: https://youtu.be/R7-8kmSsT3o (Oya ve Dantel Dünyası)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here