Tığ İşi Kolay Bohem Hırka Yapımı

Tığ İşi Kolay Bohem Hırka Modeli
Tığ İşi Kolay Bohem Hırka Modeli

Hırka sezonu açıldı ve birbirinden güzel örgü hırka modelleri paylaşılmaya devam ediliyor. Bunlardan biri de tığla çalışılan kolay bohem hırka modelidir. Aynı zamanda elinizde kalan ipleri de değerlendirebileceğiniz bir kolay hırka çalışmasıdır. Delikli bir hırka çalışması olmasına rağmen sonbaharda çok rahatlıkla giyebileceğiniz türden bir hırkadır.

Toplamda 700 gr ipin kullanıldığı bu bohem hırka 38 bedene uygun olarak örülmüştür. 8 ayrı renkte ipin karışımı ile oluşmuştur. İplerin çoğunluğu akriliktir yani patik ipidir. Her sırada farklı renkte iple başlanarak ilerlenmiştir. Tığ olarak da 4 numara tığ kullanılmıştır. Pratik bir hırka modelidir ve örmeye yeni başlayan ya da yeni başlayacakların bile kolaylıkla üstesinden gelebileceği bir çalışmadır.

Tığla Kolay Bohem Hırka Nasıl Örülür?

Örmeye arkasından başlanmış ve yukarı doğru örülmeye devam edilmiştir. Alta ilk önce bir sıra zincir çekilmiş ve üzerine birer zincir atlanarak ikili tırabzanlar örülmüştür. Sonraki sıralarda ise tırabzanların tepesine batarak ilerlenmiştir. Her sırada ip rengi değiştirilmiş ve ip koparılmadan dönerek örülmeye devam edilmiştir. Yukarı doğru 81 sıra tırabzan örülmüştür.

Kolay Bohem Hırka
Kolay Bohem Hırka

Yukarıya gelindiğinde baştan ve sondan 24’er adet omuz ayrımı yapılmıştır. Ardından ön parçalar için 83 sıra arka gibi ikili tırabzanlarla örülmüştür. Bu şekilde yaka açıklığı da oluşmuş ve kolların örülmesine geçilmiştir. Kollara uç kısımlarından 22 tırabzanla başlanmış ve artırma yapılarak yukarı doğru örülmüştür.

Kolay Bohem Hırka Yapımı
Kolay Bohem Hırka Yapımı

Kollar gövdeye eklendikten sonra etek ucundan başlayarak bir tek bir çift batıp ikili tırabzanlar örülerek kenarları gidilmiştir. Aynı kenar uygulaması ön parçalara da uygulanarak kolay bohem hırka tamamlanmıştır.

Kaynak: https://youtu.be/e0IyIvOUrac (hobimmodam Örgü)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı