Tığ İşi Kolay Bere Nasıl Yapılır

Tığ İşi Kolay Bere Nasıl Örülür
Tığ İşi Kolay Bere Nasıl Örülür

Merhaba hanımlar, bu konumda sizlere tığ işi kolay bere nasıl örülür onu anlatmaya çalışacağım. Bilindiği gibi örgü bereler tığ ya da şiş ile örülmektedir. Modeline ve deseni oldukça zor olan bereler olduğu gibi yapımı oldukça kolay bere örnekleri de mevcuttur.

Şimdi sizlere bu konumda tığ işi kolay bere yapımı ile bilgiler vermeye çalışacağım. İki rengin kullanıldığı tığ işi bere yapımı sizleri bekliyor. Çok güzel ponponlu ve desenli bu bereyi ister kendiniz isterseniz çocuklarınıza ya da bebeğinize örebilirsiniz.

Tığ İşi Bere Yapımı Açıklamalı

Videosu da bulunan tığ işi kolay berenin yapımında 3,5 numara tığ ve bu tığa uygun iki farklı renkte ip (sarı ve gri) kullanılmıştır. Alttan başlamalı bir örgü bere modelidir. Tepeden başlamalı bir bere yapımı arıyorsanız kulaklı bere yapılışına bakabilirsiniz.

Ponponlu bereye sarı ip ile 7 tane zincir çekerek başlanmıştır. Her bir zincire batarak üzerine dolayarak sık iğne yapıyoruz. Bir zincir çekip sürekli dönerek arka ilmeklerden wayu çanta örer gibi dolamalı sık iğnelere devam ediyoruz. Bu bizim lastik kısmımız olacak ve bu şekilde öreceğimiz kişinin kafa ölçüsüne gelene kadar örmeye devam ediyoruz. Bittikten sonra uçlarını birleştiriyoruz.

Tığ İşi Kolay Bere
Tığ İşi Kolay Bere

Şimdi gri renkli ip ile berenin üst kısmını yani gövdesini örüyoruz. Gövdemiz iki sıranın tekrarından oluşmaktadır. İlk sırada her sık iğnesinin üzerine birer tane ikili tırabzan yapıyoruz. İkinci sıraya 1 zincir çekip 1 sık iğne ile başlıyoruz. Sarı ipimizi çıkartıp gri ile çekiyoruz. Devamında 3 sık iğne ve ardından sarıyı çıkartıp gri ile çekme işlemini bu sıra boyunca sürekli tekrarlıyoruz.

Videodan da görüldüğü gibi kolay bere motifi bir sıra damla desenli bir sırada tırabzanlı olarak yukarı doğru örülmektedir. İstediğiniz yüksekliğe gelene kadar ördükten sonra ponponunuzu da ekleyip bu cici berenizi siz de tamamlamış olursunuz.

Yapılış Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı