Tığ İşi Kolay Bere Atkı Boyunluk Çalışması

Tığ İşi Kolay Bere Atkı Boyunluk Çalışması
Tığ İşi Kolay Bere Atkı Boyunluk Çalışması

Aynı motifle çalışılmış bir bere, atkı ve boyunluk modeli çalışmasını bir takım halinde de hazırlayabilirsiniz. Bu takımı hem yetişkinler hem de çocuklar için de örebilirsiniz. Motifleri kendinden kabartmalı ve çift taraflıdır.

Takımın bir parçasını oluşturan berede, Nako Masal ipi kullanılmıştır. Alize Lana Gold serisi ile de boyunluk çalışması yapılmıştır. 5 ve 5,5 numara tığlar kullanılarak örülmüştür. Yardımcı gereç olarak örgü işaretleyiciler, örgü iğnesi ve 4 tane düğme kullanılmıştır.

Tığ İşi Kolay Bere Anlatımı

Bere çalışmasına alt kısmından lastik örgü ile başlanmıştır. Lastiğin yapımına da 8 zincirle başlanarak sık iğneli bir lastik modeli uygulanmıştır. Lastik, istenilen baş çevresine ulaşılana kadar çalışıldıktan sonra da iki ucu birleştirilmiştir.

Tığ İşi Kolay Bere Çalışması
Tığ İşi Kolay Bere Çalışması

Lastik çalışması ile elde edilen bere bandı çalışmasından sonra bere motiflerinin yapımına geçilmiştir. Lastiğin kabarık ve kabarık olmayan kısımlarına tek batarak 1 sıra sık iğne çalışması gerçekleştirilmiştir. Sonraki sıra ise bir gözeneğe yalancı sık iğne, diğerine yarım tırabzan tekrarı ile tamamlanmıştır. Devam eden sıralarda ise altta ne yapıldıysa yukarısına da o yapılarak bere gövdesi yükseltilmiştir.

Son sıralarda eksilmelere gidilmiş ve berenin tepesi toplanarak iğne iplikle dikilmiştir.

Tığ İşi Kolay Boyunluk ve Atkı Anlatımı

Tığ İşi Kolay Atkı Boyunluk Çalışması
Tığ İşi Kolay Atkı Boyunluk Çalışması

Bere çalışmasında uygulanmış olan sık iğne ve yarım tırabzanlı sıralardan oluşan motif atkı ve boyunluk için de kullanılmıştır. Aynı model kullanılarak, hiç eksiltme ve artırma yapmadan istenilen genişlikte ve uzunlukta düz bir atkı örebilirsiniz. Bunun yanında atkının bir kenarına 4 tane düğme ekleyerek örmüş olduğunuz atkıyı bir boyunluğa da dönüştürebilirsiniz.

Kaynak: https://youtu.be/m28fHNKR1So (Sunanin Elinden)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı