Tığ İşi Kolay Battaniye Yapımı

Kolay Battaniye Yapımı
Kolay Battaniye Yapımı

Oldukça kolay battaniye modelleri var ki örgüden az anlayanlar bile üstesinden gelebilir. Bunlardan biri de Atölye Hobi kanalının bir paylaşımı olan ve video anlatımı da bulunan kolay battaniye yapımıdır. Bu tarz örgü modelleri arayışı içerisindekiler için güzel bir örnek teşkil etmektedir. Yine buna benzer bir yapımı kolay battaniye modeli olan tığ işi V battaniye modeli de örmek isteyeceğiniz tarzdadır. İncelemenizi öneririm.

Evdeki artık ipleri de değerlendirebileceğiniz bu kolay battaniye modeli birçok renkte bebe ipleri ile örülmüştür. 3 numara tığ kullanılmıştır. Bu örneği yeleklerde, hırkalarda ve berelerde bile kullanabilirsiniz. Kenar süslemesi için de yine basit bir örnek tercih edilmiştir.

Kolay Battaniye Nasıl Örülür?

Battaniye örneğinin anlatımı küçük bir parça üzerinde yapılmıştır. Örnek kolay battaniye modeli temelde 2 sıradan oluşmuştur. Birinci sıra tırabzanlar ile ikinci sıra ise tırabzanların içine yapılan minik kafeslerle örülmüştür.

Tığ İşi Kolay Battaniye Modeli
Tığ İşi Kolay Battaniye Modeli

Başlangıç için ne gevşek ne de sıkı olmayacak şekilde bir miktar zincir çekilmiştir. 3 zincir çekip alttan da 3. Zincirin içine kapatmak suretiyle tırabzanlar için zemin hazırlanmıştır. Böylece battaniye örneğinin kurulum sırası oluşturulmuş olup sırayı kapatmadan tırabzanların örüleceği ip hemen bağlanmıştır. Aradaki bu kafeslerin oluşmasını sağlayan ip kopartılmadan devam edilmiştir.

Bir sonraki sırada her kutucuğun içine 3 tane ikili tırabzan yapılarak çalışılmıştır.  Arada boşluk oluşmaması için sonraki kutucuklara geçişte zincir çekilmemiştir. Bu sıraya 3 zincirle başlanılmış ve sıra sonu da 3 zincirle bitirilmiştir. Tırabzanların örüldüğü ip kopartılıp bir sonraki sırada yine aynı kafeslerin örülmesi ile devam edilmiştir.

Battaniyenin kenar oyası için de bir sıra etrafına dönecek şekilde tırabzan geçilmiştir. Ardından da bunun üzerine ters V şeklinde ikili tırabzanlar ve onların içine de dörder adet tırabzan yapılmıştır.

Anlatımlı Kolay Battaniye Yapımı Videosu

Küçük bir örnek üzerinde anlatımı yapılan bu basit battaniye modelinin videosunu aşağıda paylaşıyorum. İzleyip birebir uygulayarak sizler de bu kolay ama şık görünümlü bebek battaniyesini örebilirsiniz.

Kaynak: https://youtu.be/dMAxDgL2Hfc (atolyehobi)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı