Oya Dantel Videoları

Tığ İşi Kirpik Oyası Modeli Yapılışı

Tığ İşi Kirpik Oyası
Tığ İşi Kirpik Oyası

İlk sırası sıralı giden diğer sıralarda aralara motifler serpiştirilen kirpik oyası modelinin yapılışını inceleyeceğiz. İki renk ve 3 sıradan oluşan bu tığ oyası modelini yazma ve tülbent kenarlarınıza rahatlıkla uygulayabileceksiniz.

Oyaya ilk baktığımızda sarı ve beyaz renklerden oluştuğunu görüyoruz. İlk ve üçüncü sıranın sıralı bir şekilde ilerlediğini söyleyebiliriz. Sadece ikinci sıradaki beyaz motifler ilk sıradaki çubuk motiflerinin sıralı olmadığını görüyoruz.

Bu yeni tığ oyasının yanında sitemizdeki ilmekli motifler oyası da hoşunuza gidecek oya modellerinden biridir.

Kirpik Oyası Modeli Nasıl Yapılır?

Tığ batısı üzerine işlenen ilk sırada örümcekle başlanan ve bir dörtlü tırabzan üzeri 5 zincir kapatılması ile bitirilen bir motif çalışılmıştır. Sıralı bir şekilde yazma kenarı boyunca da aynı motif tekrar edilmiştir.

Kirpik Oyası Örneği
Kirpik Oyası Örneği

Kirpik oyasının ikinci sırasında ilk sıradaki motiflerden birer atlayarak diğerlerinin tepelerine beyaz renkle görünen motif çalışılmıştır. Bunu yaparken de ilk sırada yapılan 5 zincirli yuvadan yararlanılmıştır. Aynı yuva içerisine toplamda 6 adet üçlü tırabzan ve üzerine de 13 zincirli bir yuva yapılmıştır. Bu yuva içerisine de 16 tane sık iğne çalışılmıştır. Bir sonraki motife geçiş için ise 1 örümcek çekilmiştir. Bu işlem ip kırmaya üşenenler içindir. İsteyenler ip kırıp da devam edebilirler.

Üçüncü ve son sırada ilk sıra gibi sıralı bir şekilde ilerlemiştir. İlk sırada boş bırakılan çubuk motifinin tepesine batarak başlanmıştır. Bir örümcek çekerek beyaz motifin ilk sık iğnesine giriş yapılmıştır. Her seferinde 1 sık iğnesi atlanarak bir sonrakine ikili tırabzan üzerine 5 zincirli pimpirik çalışılmıştır.

Tığla Kirpik Oyası Videolu Anlatımı

Kaynak: https://youtu.be/07v23ZWRDFM (Oya ve Dantel Dünyası)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı