Ana Sayfa Örgü Videoları Tığ İşi Kilim Desenli Patik Modeli Yapımı

Tığ İşi Kilim Desenli Patik Modeli Yapımı

Tığ İşi Kilim Desenli Patik Modeli
Tığ İşi Kilim Desenli Patik Modeli

Gül Hanım’ın kendi tasarımı olan ama bir o kadar da yapımı kolay olan kilim desenli bayan patik modeli çalışmasının detaylarını aktaracağız. Evdeki önceki örgülerinizden kalan patik ipliklerinizi değerlendirebileceğiniz bir patik yapımından bahsedeceğiz. O yüzden resimden de görüldüğü gibi oldukça renkli bir çalışma ortaya çıkartılmıştır.

Bu yeni tasarım kilim motifli patik yapımı 36 numara ayak için anlatılmıştır ve 2 numara tığ kullanılmıştır.

Tığ İşi Kilim Desenli Patik Örneği
Tığ İşi Kilim Desenli Patik Örneği

Tasarım Kilim Desenli Bayan Patik Örneği Nasıl Örülür?

20 zincir çekilerek burun kısmından yapımına başlanmıştır. Ardından zincirlerin her birine batılarak sık iğne yapılmıştır. Daha sonraki sıralarda da tığın üzerine almadan 2 sırada bir ip değiştirmek kaydıyla sık iğne çalışmasına devam edilmiştir. Bu ön yüzünde tam 6 tane farklı renkte patik ipi kullanılmıştır.

Tığ İşi Kilim Desenli Patik
Tığ İşi Kilim Desenli Patik

Patiği ön üst tarafı bu şekilde yapıldıktan sonra patiğin topuğa kadar olan yan tarafı için yetecek uzunlukta 40 zincir çekilmiştir. Çekilen zincir örülen üst parçanın köşesine ilave edilerek bu renkli parçanın etrafı sık iğneyle gidilerek diğer ucuna kadar ilerlenmiştir. Diğer ucuna da ilkin de olduğu gibi patiğin diğer yanının yapımı için 40 zincir çekilmiştir.

Tığ İşi Kilim Desenli Patik Yapımı
Tığ İşi Kilim Desenli Patik Yapımı

Her iki zincir topuk kısmında birleştirilmiş ve zincirler ile ön parçanın etrafına zincirlerle devam edilmiştir. İki sırada bir farklı renkte ipe geçilmiştir. Yanlar bu şekilde örüldükten sonra taban kısmına geçilmiştir.

Kilim Desenli Bot Patik Modeli Yapımı

Taban kısmı 2 sıra ikili tırabzan örülerek yapılmış ve sonunda iğne iplikle dikilmiştir.

Son olarak boğaz kısmı da ikili tırabzanlarla farklı renkte iplerle çalışılarak tasarım kilim desenli bayan patiği bitirilmiştir.

Kaynak: https://youtu.be/IytgrZgmYpw (gülün örgü dünyası)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here