Tığ İşi Kesme Boncuk Oyası Yapımı

Tığ İşi Kesme Boncuk Oyası Yapımı
Tığ İşi Kesme Boncuk Oyası Yapımı

Namaz örtüsü için düşünülen yeni bir tığ işi oya modelinin yapılışını oldukça hoşunuza gideceğini düşündüğüm için paylaşıyorum. Videosunda kesme boncuk oyası yapımı anlatılmıştır. Hazır satılan kristal taşlı şeritlerin kesilip yazma kenarına işlenmesi ile yapılmıştır. Bu tarz bir malzeme ile yapıldığı için de gösterişli tığ oyalarından sayabiliriz.

Tek sıradan oluşan ve yapılışı basit tığ oyası için ilk etapta kristal şeritler üçe üç kare şeklinde kesilerek hazırlanmıştır. Sonrasında verilecek arayı belirleyecek olan ilk sıranın yapımına geçilmiştir.

Kesme Boncuk Oyası Yapımı
Kesme Boncuk Oyası Yapımı

Kesme boncuk oyası tırabzan arasına 4 zincir kapatılarak oluşturulan pimpiriklerin yapımı ile başlanmıştır. İki kesme boncuk motifi için ise aralarında 2 pimpirik bırakılmıştır.

İki pimpirikten sonra 3 zincir çekilip önceden kesilen şerit boncuklardan birinin sağ arasına kapatılmıştır. Bu aşamadan sonra her yuvaya 4 zincir çekilip kapatılarak pimpirik yapılmış kesme boncuğun etrafı dolanmıştır. Her bir yuvaya geçiş ise 3 zincirle sağlanmıştır. Önceki kesme boncuk motife eklemek için ise köşe yuvaya gelince yapılmaktadır.

Bu süslü tığ oyası örneğini sizler de evinizde yaparak namaz örtüleriniz için kullanabilirsiniz. Ayrıca bu oyanın ayrıntılı yapılışını aşağıdaki videosundan izleyerek daha kolay öğrenebilirsiniz.

Kaynak: https://youtu.be/u4ETIFSBeY4

Anlatımlı Yeni Kesme Boncuk Tığ Oyası Videosu:

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı