Tığ İşi Kelebek Modelli Bere Yapımı

Tığ İşi Kelebek Modelli Bere Yapımı
Tığ İşi Kelebek Modelli Bere Yapımı

Siz değerli örgü sever hanımlara farklı model bere yapımlarının videolarını paylaşmaya devam ediyorum. Bu kez de kelebek modelli bere yapımının anlatıldığı bir örgü videosu paylaşacağım. Tığla yapılan bu berede 3 boyutlu bir örgü modeli kullanılmıştır. Bere üstünde ponpona benzer bir süslemeye yer verilmemiştir. Videolu bere yapımı iki ayrı videodan oluşmuştur.

Kelebek modelli bere yapımı için orta kalınlıkta bir bebe ipi ve 3,5 numara tığ kullanılmıştır.

Berenin yapımına 90 adet zincirle başlanmıştır. Siz öreceğiniz kişinin kafa boyutuna göre bu zincir sayısını ayarlamalısınız. İlk etapta berenin lastiğinin örülmesi ile işe başlanmıştır. Farklı bir lastik modeli kullanılmıştır. İlk sıra zincirlerin her birine batarak ikili tırabzanlarla ilerlenmiştir. Sonrasında üzerine bir alttaki tırabzanların arasından bir düz bir ters girerek yine ikili tırabzanlardan oluşan bir sıra geçilmiştir. Bu şekilde 3 sıra daha düz ters tırabzan örüldükten sonra kelebek örgü modeli kurulumuna geçilmiştir.

Tığ İşi Kelebek Modelli Bere
Tığ İşi Kelebek Modelli Bere

Modelin kurulumu için ilk sırada ikili tırabzan ve zincirler ile gözenekli bir yapı elde edilmiştir. Bir sonraki sırada tığla bu gözenekler arasına girerek tığ üzerine 5 ilmek toplanmış ve toplanan ilmekler ikişer ikişer alınmıştır. Ardından da aynı gözenek için 2 ikili tırabzan yapılmıştır. Tüm gözeneklerde sıra boyunca bu işlem tekrarlanmıştır. Böylelikle kelebekli bere modeli meydana gelmiştir.

Diğer sıralarda da ilk etapta gözenekli bir sıra ve bir üstüne kelebek modelinin oluşturulması ile ilerlenmiştir. Altı sıra bu şekilde örüldükten sonra gözenekli sıralarda kutucuklar ve ara zincirlerin sayıları azaltılarak eksiltmeye gidilmiştir. Tepe noktasına gelindiğinde ise berenin üstüne kapatılma işlemi uygulanarak kelebek modelli bere yapılışı tamamlanmıştır.

Eğer daha farklı bir model arıyorsanız tığ işi bere ve boyunluk modeli yapılışına da linke tıklayarak bakabilirsiniz.

Kaynak: 1. https://youtu.be/cavur9LMxBE 2. https://youtu.be/GgFiNVkc5MQ

Kelebek Modelli Tığ İşi Bere Nasıl Örülür?

1. Video

2. Video

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı