Tığ İşi Kaz Ayağı Örgü Modeli

Tığ İşi Kaz Ayağı Örgü Modeli
Tığ İşi Kaz Ayağı Örgü Modeli

Sizlere daha önceki konularımızda kaz ayağı örgü motifinin nasıl yapıldığını paylaşmıştık. Şimdi de farklı bir anlatımını sizlerin beğenisine sunuyoruz. İki renkle çalışılan bu örgü modeli biz hanımlar tarafından oldukça yaygın olarak birçok örgüde kullanılmaktadır. Yapımı da oldukça kolaydır.

Bu model çalışılırken Etrofil Lux Cotton marka ip kullanılmıştır. Örme işlemi de 4 numara tığ ile yapılmıştır.

Önü arkası birdir ve o yüzden de çok rahat bir şekilde çift taralı da kullanılabilir.

Tığ İşi Kaz Ayağı Örgü Örneği
Tığ İşi Kaz Ayağı Örgü Örneği

Tığla İki Renkli Kaz Ayağı Modeli Nasıl Örülür?

İkinin katlarında zincir çekilerek kaz ayağı örneğinin yapımına başlanmıştır. Yapılışı küçük bir örnek üzerinden gösterilmiştir. Bunun için de başlangıç zinciri ile birlikte 13 zincir çekilmiştir.

Zincirden sonra ilk sıra 1 sık iğne-1 tırabzan şeklinde ilerlemiştir. Sıra sonunda ikinci renk ip örgüye ilave edilerek diğer sıraya başlanmıştır.

Tığ İşi Kaz Ayağı Örgü Örneği Yapımı
Tığ İşi Kaz Ayağı Örgü Örneği Yapımı

Diğer sırada bir sonraki sırada ilk renkle örgüye devam edileceği için ilk renkte arkadan yürütülmüştür.  Peki, ikinci sıra nasıl yapılmıştır? İkinci sıraya ilk sıradaki tırabzan üzerine sık iğne, sık iğne üzerine de tırabzan çalışılarak devam edilmiştir.

Bundan sonra yapılacaklar ikinci sıranın tekrarı gibidir. Her renk değişiminde bir önceki renk mutlaka arkadan yürütülmektedir.

Sizler de bu kolay ve güzel kaz ayağı örgü modeli ile şahane örgüler örebilirsiniz.

Kaynak: https://youtu.be/4KplA4nggls (Örgücü Şirin)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı