Tığ İşi Kare Elmas Motifi Yapımı

Kare Elmas Motifi
Kare Elmas Motifi

Sizlere yapımı oldukça kolay ama oldukça şık bir kare motifin anlatımını sunacağız. Tığla örülen kare elmas motifi ismi ile örülen bu motifin yapılışını bu yazımızda bulacaksınız.  Bu motif de buna benzer motiflerde olduğu gibi hanım dilendi bey beğendi mantığı ile başlayıp üzerine çalışılan uzun tırabzanlarla farklı bir tasarıma büründürülen bir motiftir.

Benzer çalışmaları mozaik motif, aşk merdiveni gibi motiflerde de görmüştük. O motiflerde de bir alt sıraya batarak uzun ilmekler kullanılmıştı. Tığ işi kare elmas motifi yapımında da aynı işlem sayıları değiştirilerek uygulanmıştır. Anlatımında iki renkle çalışıldığını görmekteyiz ama istenirse daha fazla renkle de çalışılabilir. Yine örnek kare motif anlatımında koton iplik ile 3 numara tığ kullanılmıştır.

Tığla Kare Elmas Motifi Nasıl Örülür?

Elmas kare motifi toplamda 6 sıradan oluşmuştur. İlk sıra yani ortasından yapımına bir sihirli halka ile başlanmıştır. İçine kare olacağı için 4 tane tırabzan gurubu oluşturulmuştur. Köşeler için de 2 zincir çekilmiştir. Bir sonraki sırada köşeden başlanmıştır. İlk sıradaki üç tane tırabzanın sağında ve solunda ikişer tane tırabzan artırarak ilerlenmiştir.

Kare Elmas Motifi Nasıl Örülür
Kare Elmas Motifi Nasıl Örülür

Üçüncü sırada kenarlarda tırabzan artırılarak elmas kare motifin daha genişlemesi sağlanmıştır. Dördüncü sıraya ikinci renkle başlanmıştır. Yine köşeden başlanıp motifin etrafına 1 sıra sık iğne gidilmiştir. Sık iğne gidilirken aynı zamanda motifin ortasında elmas şeklini alacak uzantılar oluşturulmuştur.

Beşinci sıraya da aynı renkle devam edilmiş ve diğer sıralarda olduğu gibi kenarlarda artırma yapılarak tırabzanlarla ilerlenmiştir. Altıncı ve son sırada son efekti yine sık iğnelerle gidilirken verilmiştir.

Kaynak: https://youtu.be/xcWvfHXK61Y (atolyehobi)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı