Tığ İşi Kare Bebek Battaniyesi Yapımı

Tığ İşi Kare Bebek Battaniyesi Yapımı
Tığ İşi Kare Bebek Battaniyesi Yapımı

El işi örgü videoları paylaşımlarından yenisi ile birlikteyiz. Bu kez kare bebek battaniyesi yapılışını inceleyeceğiz. Yumuşak geçişleri bulunan, kare motiflerden hazırlanmış bir battaniye modeli gözlemlemekteyiz. Birleştirme çalışması düz zemin halinde hazırlanmış bu modeli tek bir kareden örebileceğiniz gibi istediğiniz sayıda karelerin birleşiminden de oluşturabilirsiniz.

Örnek kare bebek battaniyesi 16 kare motifin bir araya gelmesi ile meydana gelmiştir. Karelerin en ve boyu 18 cm’dir. Kenar bordürü ile birlikte battaniyenin bitmiş boyu ise 80 cm’dir. 3 numara tığ ile oluşturulan bu battaniye çalışması için Kartopu otto baby batik bir bebe ipi kullanılmıştır. Toplamda ise 5 yumak ip kullanıldığını da ayrıca belirtelim. Ayrıca beyaz bir ip de motifleri birleştirme çalışması yapılmıştır.

Yeni Model Kare Bebek Battaniyesi Yapımı

Battaniye üç aşamadan müteşekkildir. Öncelikle kare motifler örülmüştür. Sonrasında birleştirme çalışması yapılmıştır. Son olarak da kenar bordürü işlenerek kare battaniye kullanıma hazır hale getirilmiştir.

Tığ İşi Kare Bebek Battaniyesi Modeli
Tığ İşi Kare Bebek Battaniyesi Modeli

Motifin kurulum sırasına bir sihirli halka yapılarak başlanmıştır. İlk turda köşeler için 2 zincir, kenarlar için de sihir halka içine 3 tane ikili tırabzan çalışılmıştır. İkinci turda köşeler içinde arada 2 zincir olacak şekilde üçerli 2 ikili tırabzan grubu çalışılmıştır. Kenar üzerlerine de ilk önce bir ön diş tırabzan ve sonra da normal bir tırabzan yapılarak ilerlenmiştir. Diğer turlarda da ön diş ve normal tırabzan çalışması yapılarak kare battaniye örneği bitirilmiştir. Toplamda bir kare motif için 10 tur çalışma yapılmıştır.

Motiflerin hepsi tamamlandığın da birbirlerine eklenmişlerdir. Eklenme işlemi harici bir beyaz ip sayesinde gerçekleştirilmiştir. Motiflerin en dış gözeneklerin içinden ipin geçirilmesi ile tüm motifler birleştirilmiştir. Önce bir hat daha sonra da kolon halinde diğer hatların eklenmesi ile bu gerçekleşmiştir.

En son kare bebek battaniyesinin bordür çalışmasıdır. Bunun için kare motiflerde benzer bir çalışma yapılmıştır.

Anlatımlı Tığ İşi Kare Bebek Battaniyesi Videosu

Ayrıntılı bir şekilde bu battaniye örneğini öğrenerek uygulamak istiyorsanız aşağıdaki video sizlere yol gösterecektir. Farklı renklerle de düz renklerle de güzel sonuçlar elde edebilirsiniz.

Kaynak: https://youtu.be/vT3m3fwYs48

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı